Jak odejść ze związku zawodowego

Związki zawodowe najwięcej członków pozyskują w pierwszym roku od utworzenia zakładowej organizacji związkowej. Pracownicy składają deklaracje członkowskie na fali powszechnej potrzeby zmian w zakładzie pracy, które ich zdaniem mogą być najlepiej realizowane właśnie na gruncie zbiorowym. Po pewnym czasie następuje weryfikacja. Zrzeszeni mogą mieć zastrzeżenia do skuteczności działania komisji zakładowej. Pojawiają się też konflikty szeregowych członków z władzami związku. Co może zrobić pracownik, który nie chce być dłużej utożsamiany z organizacją związkową?

Publikacja: 19.02.2015 05:10

Jak odejść ze związku zawodowego

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Odpowiedzi na tak postawione pytanie pracownik nie znajdzie ani w ustawie o związkach zawodowych, ani w innych aktach prawnych. Przepisy nie regulują kwestii technicznych, takich jak warunki przystąpienia czy rezygnacja z członkostwa w organizacji związkowej.

Samorządność związków zawodowych przejawia się m.in. w ich prawie do samostanowienia w zakresie ustalania warunków członkostwa. Dlatego pracownik, który chce wystąpić z organizacji, powinien szukać wskazówek w jej statucie.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki