Szefowie nie muszą bać się kar za przymuszanie do szczepień. Jest stanowisko PIP

Nie można ukarać pracodawcy, który zmusza pracowników do szczepień - wynika z informacji Głównego Inspektoratu Pracy.

Publikacja: 25.11.2021 10:19

Szefowie nie muszą bać się kar za przymuszanie do szczepień. Jest stanowisko PIP

Foto: Adobe Stock

dgk

Przepisy nie przewidują karania pracodawców za przymuszanie pracowników do szczepień. W przypadku stwierdzenia takich sytuacji inspektorzy pracy poprzestają na działaniach informacyjnych - taką informację  przekazał Polskiej Agencji Prasowej Juliusz Głuski-Schimmer, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Pracy.

Jak dodał, Inspekcja Pracy otrzymuje ostatnio dużo skarg na pracodawców, którzy żądają od pracowników zaszczepienia się. W jednym przypadku pracodawca zagroził załodze zwolnieniem z pracy za brak paszportu covidowego. Był też przypadek nakazania pracownikowi, by poddał się szczepieniu w ciągu miesiąca, pod groźbą zwolnienia z pracy, oraz udostępnienia potwierdzenia tego faktu w aplikacji mObywatel. Kilka skarg dotyczyło sytuacji, w której szefostwo uzależniło wypłatę dodatków pieniężnych od posiadania kompletu szczepień, a także zobowiązało do przeprowadzania testów antygenowych pracowników nieposiadających zaświadczenia o szczepieniu.  Jedna z osób skarżyła się, że przedstawiciele pracodawcy dzwonią do pracowników z pytaniem, czy mają zamiar się zaszczepić, a w przypadku braku takiego zamiaru, grożą zwolnieniem z pracy. Inspektoraty odnotowały też skargi na na szefów, którzy na razie tylko pytają o informację na temat przyjęcia szczepionki oraz pozyskują informacje o szczepieniu niezgodnie z prawem.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo pracy
Takie osoby są ciągle potrzebne na rynku pracy. Muszą jednak walczyć ze stereotypami
Prawo pracy
Zmiany w przepisach o mobbingu w ogniu krytyki ze strony przedsiębiorców
Prawo pracy
Nie będzie podwyżek kar dla firm. Sejm przyjął poprawkę
Prawo pracy
Poselska „wrzutka" do kosza? Znamy decyzję Senatu w sprawie surowych kar dla firm
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo pracy
Burzliwa dyskusja nad wyższymi karami dla firm. Są wątpliwości konstytucyjne