Aktualizacja: 20.03.2025 00:17 Publikacja: 15.07.2022 06:38
Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz
Od piątku 15 lipca zmienia się wzór powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy, który po 24 lutego przybył do Polski w związku z rosyjską inwazją na terytorium tego państwa. W myśl nowego brzmienia art. 22 specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy taka praca będzie uznawana za legalną w Polsce, jeśli będzie się odbywała na warunkach nie gorszych niż zgłoszone przez przedsiębiorców w powiadomieniach, jakie muszą wysłać na portal praca.gov.pl, w ciągu 14 dni od rozpoczęcia takiego zatrudnienia.
Podwyższenie sankcji za wykroczenia przeciwko prawom pracownika, które posłowie dopisali „wrzutką”, nie zyskało akceptacji senatorów. Teraz ustawą zajmie się Sejm.
Tryb procedowania nad podwyższeniem sankcji za wykroczenia przeciwko prawom pracownika jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Nie spełnia też oczekiwań Państwowej Inspekcji Pracy.
Kary za niepodjęcie rokowań przez pracodawcę zostaną złagodzone. Będzie można też wciąż zawierać układy na czas nieokreślony.
Resort rodziny uwzględnił wiele uwag przedsiębiorców do regulacji określających dopuszczalną temperaturę w miejscu pracy. Kontrowersje wciąż jednak budzi m.in. kwestia wpływu produkcji na wzrost ciepła.
Eksperci krytykują zarówno sam pomysł podwyżek sankcji, jak i sposób procedowania zmian oraz wprowadzenie nowego typu wykroczenia.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Sygnalista zawiadomi organy z pominięciem pracodawcy - czyli obowiązujące od 25 grudnia 2024 przepisy ustawy o ochronie sygnalistów.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie zapowiadają rozmowy z Rosjanami na temat szczegółów dotyczących zawieszenia broni na Ukrainie w Dżuddzie, w Arabii Saudyjskiej.
Tysiące Izraelczyków wyszło na ulice Jerozolimy, domagając się odsunięcia od władzy premiera Benjamina Netanjahu. Sondaże opinii publicznej wskazują, że większość Izraelczyków opowiada się za całkowitym zaprzestaniem działań wojennych w Strefie Gazy.
Nie ma szans na długotrwały pokój z Rosją. Nie po to Władimir Putin od lat militaryzuje rosyjskie społeczeństwo, żeby teraz pod wpływem uroku osobistego Donalda Trumpa cały włożony w to trud wyrzucić do kosza. Wystarczy spojrzeć na to, jak militaryzowana i indoktrynowana jest w Rosji młodzież szkolna.
Rozporządzenie o wynagrodzeniach nauczycieli w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w 2025 r. zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. W czwartek 20 marca wchodzi w życie.
Prezydent Trump wycofał się z potencjalnej umowy z Ukrainą dotyczącej wydobycia minerałów ziem rzadkich - sugerują media. Zamiast tego proponuje, aby USA przejęły jej elektrownie jądrowe. "FT": Pokojowe ambicje Trumpa słabną.
Prezydent Wołodymyr Zełenski w oficjalnym wpisie na X podsumował rozmowę z Donaldem Trumpem. Napisał, że zaczął od podziękowania prezydentowi za jego wysiłki na rzecz doprowadzenia do zawieszenia broni.
Ani dostaw broni dla Ukrainy, ani europejskiej misji pokojowej nad Dnieprem – takie warunki zawieszenia broni Władimir Putin przedstawił Donaldowi Trumpowi. Jeśli prezydent USA na nie przystanie, Polska stanie przed fundamentalnym dylematem: posłuchać Waszyngtonu czy razem z europejskimi sojusznikami nadal wspierać Ukraińców?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas