Aktualizacja: 10.12.2024 06:15 Publikacja: 21.07.2022 03:00
Foto: Adobe Stock
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana najnowsza – „ostateczna” wersja nowelizacji kodeksu pracy, która wdraża do polskich przepisów dyrektywę w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów, zwaną potocznie dyrektywą work-life balance. Poprzez przyznanie dziewięciu tygodni nieprzenoszalnego urlopu rodzicielskiego ojcom nowe przepisy mają zachęcić ich do większej opieki nad potomstwem. Nowela wdraża także dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. Termin na ich implementację mija 1 i 2 sierpnia 2022 r.
Jeżeli pracodawca nie obliczył i nie pobrał wpłat do PPK od wynagrodzenia uczestnika PPK w terminie wypłaty wynagrodzenia, szkoda wyrządzona uczestnikowi powinna zostać naprawiona zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. Są jednak sytuacje, gdy pracodawca nie ponosi odpowiedzialności za brak wpłat.
Brak niektórych regulacji może sprawić, że reforma systemu kontroli zwolnień lekarskich nie spełni oczekiwań biznesu. - Nie rozwiąże problemu nadużywania krótkich zwolnień oraz tych wystawianych z przyczyn psychicznych - podkreślają przedsiębiorcy.
Rząd zamierza poczekać na wyniki dialogu autonomicznego partnerów społecznych (związków zawodowych i pracodawców) zanim ruszy z pracami nad wdrożeniem tzw. dyrektywy platformowej.
To na pracowniku spoczywać będzie ciężar udowodnienia okresu zatrudnienia, niepodlegającego zgłoszeniu do ZUS, który ma zostać zaliczony do stażu pracy.
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
Pracodawcy nie mogą ujawnić lekarzom medycyny pracy, co niepokoi ich u podwładnych, zaś rekrutacja kandydatów z niepełnosprawnościami to dla nich pole minowe.
Globalny rynek technologii medycznych, wspierany przez inwestycje i nowoczesne programy, dynamicznie rośnie. Jednym z takich działań jest nabór „Ścieżka SMART” finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Stworzyliśmy hydrożel do hodowli komórkowych. Jest to narzędzie przydatne w badaniach nad nowymi lekami – mówi Marcin Krzykawski, prezes Real Research.
Zmiany w programie Czyste Powietrze są konieczne
Wymogi formalne i proceduralne w odniesieniu do projektów obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej powinny być ograniczone do minimum.
Comiesięczne prowokacje i nieoddzielenie protestujących od oddających hołd tym, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, mogą się skończyć kolejną tragedią. Obowiązkiem państwa jest zapewnić bezpieczne warunki politykom PiS oraz ich przeciwnikom.
Organ, określając wysokość odszkodowania za wywłaszczenie mógł wykorzystać operat szacunkowy wykonany 21 miesięcy wcześniej, ale powinien był dopełnić formalności wymaganych prawem.
Decyzje RPP są kolegialne, ale gdybym miał je podejmować jednoosobowo, to w trzecim kwartale 2025 r. rozpocząłbym dziewięciomiesięczny cykl obniżek i główna stopa NBP zatrzymałaby się w okolicach 3,5 proc. – mówi w wywiadzie prof. Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej.
Oficjalnie niezgłoszeni wciąż kandydaci organizują spotkania z obywatelami i drukują „niewyborcze” plakaty. Pozwala im na to luka prawna.
Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że do końca pierwszego kwartału 2025 r. zakończą się rządowe prace nad ustawą wdrażającą dyrektywę NIS2. Według deklaracji resortu ma ona podnieść poziom cyberbezpieczeństwa, ale rodzi wiele obaw u przedsiębiorców.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas