Reklama
Rozwiń

Lewe zatrudnienie to przestępstwo pracodawcy i pracownika

Zatrudnienie bez pracy, albo inaczej figurowanie na liście płac w spółkach z udziałem Skarbu Państwa było pewnym fragmentem krajobrazu ich funkcjonowania. Zarówno dla kierownictwa średniego szczebla, jak również dla zarządu oczywiste było nie tylko to, że prace poszczególnych departamentów powierzono ludziom bez kompetencji, ale także że spółki zatrudniały specjalistów, których nikt nigdy w pracy nie widział. Wiadomym było, że owi specjaliści może i mają kompetencje (choć częściej nie), ale na pewno mają koneksje.

Publikacja: 04.08.2024 08:44

Lewe zatrudnienie to przestępstwo pracodawcy i pracownika

Foto: Adobe Stock

Taka praktyka jest demoralizująca przede wszystkim dla osób zatrudnionych i wykonujących swoją pracę, zdobywających nowe umiejętności i poszerzających kompetencje. Co ma sobie pomyśleć specjalista pracujący w danej firmie latami, chodzący na studia podyplomowe, szkolenia, czy zdobywający inne certyfikaty, który dowiaduje się, że w jego departamencie na tożsamym stanowisku i za takie same pieniądze została zatrudniona osoba, która nie ma ani doświadczenia, ani wykształcenia, ani nawet do pracy nie musi przychodzić? Oprócz tego, że takie zatrudnienie jest niemoralne, to jest też nielegalne – a mówiąc wprost jest przestępstwem i to popełnianym zarówno przez pracownika jak przez pracodawcę.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Prawo pracy
Pracodawca skontroluje wykształcenie przyszłego pracownika. Spyta uczelnię
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo pracy
Przepisy o maksymalnych temperaturach w pracy nie tak szybko
Prawo pracy
Krótszy tydzień pracy. Eksperci: pilotaż z mankamentami
Prawo pracy
Zwolniona za unikanie szczepienia na Covid-19. Co odpowie SN?
Prawo pracy
Zmiany w nazwach stanowisk. Mają być neutralne płciowo