To nie koniec prac nad zmianami dotyczącymi pensji minimalnej

Uchylenie dyrektywy bądź jej części powoduje, że tracimy obowiązek jej implementacji. To ważne, bo projekty ustaw dotyczące płacy minimalnej i układów zbiorowych wciąż budzą kontrowersje – mówi Robert Lisicki, Konfederacja Lewiatan.

Publikacja: 20.01.2025 15:11

Robert Lisicki

Robert Lisicki

Foto: Lewiatan/mat.pras

Rzecznik generalny TSUE Nicholas Emiliou wydał niedawno opinię, w której radzi sędziom, aby stwierdzili nieważność dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Co to oznacza dla polskiego ustawodawcy?

To może być ważne rozstrzygnięcie nie tylko ze względu na kwestię samej dyrektywy, ale też kompetencji Unii Europejskiej do stanowienia regulacji w obszarze wynagrodzeń i relacji zbiorowych (zbiorowego prawa pracy). Ze względu na brzmienie postanowień traktatu o funkcjonowaniu UE pojawiają się pewne wątpliwości dotyczące tego, w jakim zakresie UE może regulować te kwestie. W świetle bowiem art. 153 ust. 5 traktatu UE nie ma kompetencji do podejmowania inicjatyw legislacyjnych w odniesieniu do wynagrodzeń, prawa zrzeszania się, strajku oraz lokautu.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo pracy
Zmiany w stażu pracy na finiszu. Samozatrudnienie jak etat
Prawo pracy
Takie osoby są ciągle potrzebne na rynku pracy. Muszą jednak walczyć ze stereotypami
Prawo pracy
Zmiany w przepisach o mobbingu w ogniu krytyki ze strony przedsiębiorców
Prawo pracy
Nie będzie podwyżek kar dla firm. Sejm przyjął poprawkę
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo pracy
Poselska „wrzutka" do kosza? Znamy decyzję Senatu w sprawie surowych kar dla firm