Reklama
Rozwiń

Czy sezonowe potrzeby uzasadniają zmianę zakresu zadań

Świadczenie pracy umówionej przez strony jest standardem. Wyjątkiem jest możliwość skierowania podwładnego do innej pracy bez formalnej zmiany warunków zatrudnienia. Takie delegowanie jest ograniczone w czasie, musi wynikać z potrzeb pracodawcy i nie może powodować obniżenia pensji.

Publikacja: 11.07.2017 06:40

Z instytucji powierzenia innej pracy można korzystać przez cały sezon letni

Z instytucji powierzenia innej pracy można korzystać przez cały sezon letni

Foto: Fotolia

Dynamiczna sytuacja w firmie może powodować okresowe zapotrzebowanie na inną pracę niż ta, którą pracownik zwykle wykonuje. Pracodawca ma wówczas prawo powierzyć mu do realizowania pracę innego rodzaju, bez formalnego dokonywania zmiany dotychczasowych warunków zatrudnienia – w szczególności dotyczących rodzaju pracy. Jednak takie elastyczne dysponowanie pracownikiem obwarowane jest sztywnymi zasadami.

Aby pracodawca mógł powierzyć zatrudnionemu wykonywanie innej pracy niż ta, która wynika z jego umowy, musi zaistnieć taka potrzeba. Przepisy mówią o „przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy". Takie ujęcie przesłanki umożliwiającej delegowanie podwładnego do innej pracy może rodzić pytania – czy powinny to być przesłanki szczególne (uzasadnione) oraz czy niezbędne jest łączne wystąpienie kilku potrzeb pracodawcy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego