Reguły handlowe Incoterms także w krajowej dostawie

Zbiór reguł Incoterms jest używany przede wszystkim w transakcjach międzynarodowych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zawarte w nim formuły stosować też na krajowym podwórku. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych sporów i problemów z interpretacją terminów związanych z przewozem ładunków.

Publikacja: 10.05.2017 06:20

Reguły Incoterms ułatwiają życie także krajowym spedytorom przewoźnikom i dostawcom

Reguły Incoterms ułatwiają życie także krajowym spedytorom przewoźnikom i dostawcom

Foto: shutterstock

Reguły Międzynarodowej Izby Handlowej z siedzibą w Paryżu dotyczące warunków przewozu i dostawy ładunków, znane jako Incoterms (2010 – najnowsza edycja), regulują obowiązki i uprawnienia sprzedającego i kupującego (dostawcy i odbiorcy). Są ściśle związane tylko z jedną, ale zasadniczą, częścią kontraktu, czyli transportem ładunku.

Od początku do końca decydują, w jaki sposób powinien zostać dokonany transport, kto za niego odpowiada. Stanowią o podziale kosztów i ryzyka oraz wyborze sposobu (środka) transportu. Strony, które ustalą w kontrakcie termin dostawy ładunku, a następnie włączą do regulacji jedną z formuł Incoterms, otrzymują jednoznaczną interpretację prawidłowej lub błędnej dostawy. A to wszystko pozwala wyeliminować wątpliwości i sprawia, że wiadomo, która strona wykonała kontrakt w zakresie dostawy prawidłowo lub pozostaje w zwłoce, bądź zaniedbała obowiązków.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki