Godzinna przerwa w pracy na posiłek lub sprawy osobiste

Pracodawca może wprowadzić dodatkową przerwę, poza obowiązkową 15-minutową, trwającą nie dłużej niż 60 minut. Wobec osób, które nie chcą z niej korzystać, może przewidzieć wcześniejsze kończenie pracy.

Aktualizacja: 02.04.2017 16:06 Publikacja: 02.04.2017 15:00

Godzinna przerwa w pracy na posiłek lub sprawy osobiste

Foto: 123RF

- Prowadzę niewielką firmę. Czy mam obowiązek wprowadzić przerwy w pracy dla swoich pracowników przeznaczoną na spożycie przez nich posiłku, a jeżeli tak – to w jaki sposób ją ustanowić? – pyta czytelnik.

Istnieje taki obowiązek, ale dotyczy on tylko tzw. przerwy śniadaniowej, która trwa minimum 15 minut (art. 134 k.p.). Dodatkowo ustawodawca w art. 141 k.p. przewidział możliwość (czyli nie obowiązek) ustanowienia jednej maksymalnie 60-minutowej przerwy przeznaczonej na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Jej wprowadzenie nie zwalnia jednak pracodawcy z obowiązku zapewnienia swoim podwładnym innych zagwarantowanych przepisami prawa pracy przerw, m.in. tej z art. 134 k.p. >patrz tabela z porównaniem przerw z art. 134 i 141 k.p.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki