Aktualizacja: 18.11.2016 05:20 Publikacja: 18.11.2016 05:20
Foto: 123RF
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 7 lipca 2016 r., III CZP 32/16.
Taka uchwała została podjęta na kanwie następującego stanu faktycznego: 28 stycznia 2014 r. w toku postępowania egzekucyjnego komornik dokonał zajęcia udziałów dłużnika w dwóch spółkach z o.o. – G i G2. 7 lutego 2014 r. małżonka dłużnika w trybie 9231 w zw. z 9103 Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) wniosła sprzeciw wskazując, że udziały te wchodzą w skład majątku wspólnego i domagała się umorzenia postępowania egzekucyjnego. Do sprzeciwu został dołączony akt notarialny, zawierający uchwały w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego G. spółki z o.o., w którym wskazano, że G.T. objął 100 udziałów w spółce, a środki na ich pokrycie pochodziły z jego majątku osobistego oraz że w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego G.T. objął 11 000 udziałów w zamian za aport przedsiębiorstwa, które było objęte małżeńską wspólnością majątkową. Komornik odmówił umorzenia postępowania egzekucyjnego, wskutek czego G.T. wniósł skargę na czynność komornika. Postanowieniem z 1 lipca 2015 r. sądu rejonowego skarga została oddalona.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Nie trzeba być spadkobiercą czy wierzycielem zmarłego, aby wystąpić o stwierdzenie nabycia spadku. Do wniosku o ustalenie spadkobierców wystarczy interes – orzekł Sąd Najwyższy.
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Obywatele poznają zasady wynagradzania na danym stanowisku w spółce z udziałem Skarbu Państwa. Dane konkretnych osób nie będą jednak ujawniane. Tak wynika z poprawki przyjętej przez sejmową podkomisję.
Kilka słów o dojrzewaniu koncepcji upadku i odbudowie autorytetu Sądu Najwyższego.
Walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu przyjęło w poniedziałek uchwałę o dochodzeniu naprawienia szkód wyrządzonych przez poprzedni zarząd, w tym prezesa Daniela Obajtka. Proces w tej sprawie może być bardzo długi i trudny.
Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego miała we wtorek podjąć decyzję w sprawie immunitetu warszawskiego sędziego Jakuba Iwańca. Po kilku godzinach rozprawy postanowiono odroczyć ją do 4 lutego 2025 r.
Prawo polskie i międzynarodowe nie daje podstaw do przysposobienia dziecka przez małżonka tej samej płci, nawet dla dobra dziecka.
Benjamin Franklin napisał kiedyś, że na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. W dzisiejszym numerze piszemy o jednym i o drugim.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas