Poprawa warunków wykonywania działalności gospodarczej w Polsce – taki jest cel nowelizacji wprowadzającej zmiany w 18 ustawach. W środę odbyło się jej pierwsze czytanie w Sejmie.
Co przewiduje projekt? Na przykład nową formę wykładni prawa podatkowego. Minister finansów będzie wydawać tzw. objaśnienia, a ci, którzy się do nich zastosują, będą chronieni przed urzędnikami. Zabezpieczeni zostaną też podatnicy, którzy kierowali się „utrwaloną praktyką interpretacyjną".
Nowelizacja zwiększa podatkowe limity. Dzięki temu więcej firm będzie mogło płacić prostszy ryczałt (liczony od przychodów) i prowadzić uproszczoną księgowość (podatkową księgę przychodów i rozchodów zamiast ksiąg rachunkowych).
Szykują się też kolejne uproszczenia w prawie budowlanym. Projekt zwiększa listę robót budowlanych, które będzie można zrealizować tylko na zgłoszenie lub bez załatwiania jakichkolwiek formalności. Inwestor nie będzie musiał się fatygować do urzędu np. w sprawie budowy parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 mkw., suszarni kontenerowych do 21 mkw., instalacji klimatyzacyjnych, przydomowych basenów i oczek wodnych do 50 mkw.
Z prawa pracy warto zwrócić uwagę na wydłużenie z siedmiu do 21 dni czasu na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę. Tyle samo czasu będzie na żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania za rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia.
Projekt został skierowany do Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji.
etap legislacyjny: przed drugim czytaniem