Aktualizacja: 18.01.2016 01:00 Publikacja: 18.01.2016 01:00
Foto: www.sxc.hu
Tak wynika z interpretacji ogólnej ministra finansów z 13 listopada 2015 r. (PL-LM.8301.6.2015) w sprawie stosowania art. 2 pkt 1 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Podstawą prawną wyłączenia przedmiotowego określonych czynności cywilnoprawnych z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest art. 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. DzU z 2015 r. poz. 626 ze zm.). Zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. g wskazanej ustawy PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne dokonane w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami lub przepisom o autostradach płatnych. Wątpliwości dotyczyły kwestii, czy wskazane wyłączenie znajdzie zastosowanie także w przypadku sprzedaży nieruchomości przez Lasy Państwowe na postawie art. 40a ust. 1 ustawy z 28 września 1991 r. o lasach (DzU z 2014 r. poz. 1153 ze zm.). Przepis ten stanowi, że Lasy Państwowe mogą sprzedawać nieruchomości zabudowane budynkami mieszkalnymi i samodzielne lokale mieszkalne oraz grunty z budynkami mieszkalnymi w budowie, nieprzydatne Lasom Państwowym. W wydawanych interpretacjach indywidualnych przepisów prawa podatkowego organy podatkowe prezentowały stanowisko, zgodnie z którym sprzedaż nieruchomości na podstawie art. 40a ust. 1 ustawy o lasach podlega zasadom ogólnym, a więc jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC). Innymi słowy, organy uznawały, że wyłączenie wynikające z art. 2 pkt 1 lit. g ustawy o PCC nie znajduje zastosowania, gdyż podstawą sprzedaży nieruchomości nie jest ustawa o gospodarce nieruchomościami, ale ustawa szczególna – o lasach. Odmienne stanowisko zajmowały sądy administracyjne, dla których art. 40a ust. 1 ustawy o lasach jest przepisem o gospodarce nieruchomościami w rozumieniu art. 2 pkt 1 lit. g ustawy o PCC. Przykładowo, warto odwołać się do wyroku WSA w Rzeszowie z 24 września 2015 r. (I SA/Rz 745/15), w którym sąd stwierdził, że „(...) zawarte w art. 2 pkt 1 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych pojęcie »przepisy o gospodarce nieruchomościami« nie może być zawężane tylko do przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, ale obejmuje także przepisy o gospodarowaniu nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa oraz własność jednostek samorządu terytorialnego, zawarte w innych ustawach, w tym w ustawie o lasach."
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Na terenie dawnej fabryki Befama w Bielsku-Białej spółka Resi Capital wybuduje swoje pierwsze w tym mieście osiedle.
Turyści we Włoszech nie będą już mogli korzystać ze zdalnego wynajmowania mieszkań. Szef policji tego kraju domaga się, by właściciele osobiście weryfikowali tożsamość gości.
Grupa Carlsberg potwierdziła, że sprzedała swoje rosyjskie aktywa i tym samym znika z tego kraju. Według komunikatu transakcja zostanie sfinalizowana „w ciągu kilku najbliższych dni”. Jednym z kupców ma być dobry znajomy Putina, z którym założyli klub judo.
Korzystanie z mieszkań w historycznym centrum Madrytu musi być ograniczone. Chodzi o to, by mieszkańcy nie musieli się z niego wyprowadzać - planują władze miasta.
Sprzedaż lokali w ostatnich miesiącach nie powala, ale jest solidna – biorąc pod uwagę koszt kredytów i brak programów wsparcia popytu.
Biuro przestało być tylko miejscem pracy. To ważne narzędzie HR służące przyciąganiu talentów. Pracownicy doceniają dobry adres i dobrą komunikację. W siłę rosną elastyczne powierzchnie.
Kiedy konsument ma prawo złożyć oświadczenie o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego?
Listopad przyniósł spadek sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym. W dół poszły średnie ceny lokali w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – wynika z danych portalu GetHome.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas