PCC przy sprzedaży nieruchomości przez Lasy Państwowe

Odpłatne zbycie nieruchomości na podstawie art. 40a ust. 1 ustawy o lasach nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Korzysta bowiem z wyłączenia w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami.

Publikacja: 18.01.2016 01:00

PCC przy sprzedaży nieruchomości przez Lasy Państwowe

Foto: www.sxc.hu

Tak wynika z interpretacji ogólnej ministra finansów z 13 listopada 2015 r. (PL-LM.8301.6.2015) w sprawie stosowania art. 2 pkt 1 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podstawą prawną wyłączenia przedmiotowego określonych czynności cywilnoprawnych z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest art. 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. DzU z 2015 r. poz. 626 ze zm.). Zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. g wskazanej ustawy PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne dokonane w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami lub przepisom o autostradach płatnych. Wątpliwości dotyczyły kwestii, czy wskazane wyłączenie znajdzie zastosowanie także w przypadku sprzedaży nieruchomości przez Lasy Państwowe na postawie art. 40a ust. 1 ustawy z 28 września 1991 r. o lasach (DzU z 2014 r. poz. 1153 ze zm.). Przepis ten stanowi, że Lasy Państwowe mogą sprzedawać nieruchomości zabudowane budynkami mieszkalnymi i samodzielne lokale mieszkalne oraz grunty z budynkami mieszkalnymi w budowie, nieprzydatne Lasom Państwowym. W wydawanych interpretacjach indywidualnych przepisów prawa podatkowego organy podatkowe prezentowały stanowisko, zgodnie z którym sprzedaż nieruchomości na podstawie art. 40a ust. 1 ustawy o lasach podlega zasadom ogólnym, a więc jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC). Innymi słowy, organy uznawały, że wyłączenie wynikające z art. 2 pkt 1 lit. g ustawy o PCC nie znajduje zastosowania, gdyż podstawą sprzedaży nieruchomości nie jest ustawa o gospodarce nieruchomościami, ale ustawa szczególna – o lasach. Odmienne stanowisko zajmowały sądy administracyjne, dla których art. 40a ust. 1 ustawy o lasach jest przepisem o gospodarce nieruchomościami w rozumieniu art. 2 pkt 1 lit. g ustawy o PCC. Przykładowo, warto odwołać się do wyroku WSA w Rzeszowie z 24 września 2015 r. (I SA/Rz 745/15), w którym sąd stwierdził, że „(...) zawarte w art. 2 pkt 1 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych pojęcie »przepisy o gospodarce nieruchomościami« nie może być zawężane tylko do przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, ale obejmuje także przepisy o gospodarowaniu nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa oraz własność jednostek samorządu terytorialnego, zawarte w innych ustawach, w tym w ustawie o lasach."

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Prawo w firmie
Należyta staranność to nie bat na przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Prawo w firmie
Czy kupowanie fałszywych opinii w internecie da korzyści podatkowe?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska