Dyscyplinarka tylko za rażące narażanie interesów firmy

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika z powodu działalności konkurencyjnej, przy braku umowy o zakazie konkurencji, możliwe jest tylko wtedy, gdy doszło do kwalifikowanego naruszenia istotnych interesów pracodawcy, które mogły narazić go na powstanie szkody.

Publikacja: 05.11.2015 03:00

Dyscyplinarka tylko za rażące narażanie interesów firmy

Foto: 123RF

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 22 kwietnia 2015 r. (II PK 158/14).

Pracownik był zatrudniony na czas nieokreślony na stanowisku menedżera produktu w branży motoryzacyjnej. Miał rozległą wiedzę o asortymencie oferowanym przez pracodawcę, oceniał różne produkty, wyjeżdżał na targi specjalistyczne. W marcu 2012 r. wypowiedział umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jednak w połowie kwietnia 2012 r. pracodawca dowiedział się, że menedżer zarejestrował spółkę, w ramach której oferuje produkty tożsame z jego asortymentem. Spółka powoda sprzedała ponadto produkty trzem firmom. Opakowania, logo, wizytówki nie różniły się znacząco od tych, którymi posługiwał się pracodawca. Na tej podstawie wręczył on menedżerowi pismo o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych polegającego na prowadzeniu działalności konkurencyjnej.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki