Aktualizacja: 24.04.2015 08:53 Publikacja: 24.04.2015 02:00
Jerzy Kowalski
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała
Które spółki są najczęściej wybierane przez polskich przedsiębiorców do prowadzenia działalności gospodarczej? Oczywiście spółki cywilne i z ograniczoną odpowiedzialnością. Tych ostatnich jest w kraju prawie ćwierć miliona. Dla porównania spółek jawnych działa ok. 30 tys., akcyjnych ponad 2,5 tys., partnerskich 1,5 tys. Spółki z o.o. znajdziemy w każdej branży.
Do założenia spółki wystarczy 5 tys. zł. Najwięcej z nich robi interesy w budownictwie, handlu, biznesach związanych z nieruchomościami i obsługą innych firm. Ich powodzenie na rynku zależy w dużej mierze od sprawności organów nimi zarządzających. Kluczowe znaczenie w spółce z o.o. ma zarząd. Bez niego nie da się prowadzić racjonalnej polityki firmy, trudno też liczyć na szybkie zyski i biznesowy błysk. Tak więc sprawny zarząd w podejmowaniu szybkich oraz uzasadnionych ekonomicznie i personalnie decyzji to więcej niż połowa sukcesu. Aby tak było, warto zatroszczyć się już zawczasu o ustalenie w umowie spółki charakterystycznych i zindywidualizowanych zasad podejmowania uchwał przez zarząd.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Nie pierwszy raz w dziejach mamy do czynienia z nasilającą się falą nieracjonalności. Aby dać jej odpór, trzeba zrozumieć, skąd się bierze.
Złoty w poniedziałek po południu tracił na wartości. Globalnie znów błyszczał dolar.
Przedświąteczny poniedziałek nie przynosi większych zmian na rynku walutowym. Czy to się zmieni w ciągu dnia?
W kontekście bożonarodzeniowej nocy padają w Ewangelii znamienne słowa o ludziach dobrej woli, bez których nie może zapanować na Ziemi pokój. Warto nad tym fragmentem na chwilę się zatrzymać nie tylko za sprawą nadchodzących świąt.
Druga część dnia okazała się być sprzyjająca dla złotego. Umacniał się on głównie wobec dolara.
W piątek rano wycena euro spadła poniżej 4,25 zł. Straty odrabiał też złoty. Czy uda się utrzymać dobrą passę?
Podejmowanie ryzyka to codzienność zarządu spółki. Jak działać w granicach prawa i uniknąć odpowiedzialności za nietrafione decyzje? Odpowiedzią jest zasada business judgement rule.
Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu obowiązuje już kilka lat, ale wypełnienie nakazów w niej zawartych nadal sprawia problemy. Co zrobić, gdy spółka nie może wyłonić ze swojej struktury „prawdziwych” beneficjentów rzeczywistych?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas