Które spółki są najczęściej wybierane przez polskich przedsiębiorców do prowadzenia działalności gospodarczej? Oczywiście spółki cywilne i z ograniczoną odpowiedzialnością. Tych ostatnich jest w kraju prawie ćwierć miliona. Dla porównania spółek jawnych działa ok. 30 tys., akcyjnych ponad 2,5 tys., partnerskich 1,5 tys. Spółki z o.o. znajdziemy w każdej branży.

Do założenia spółki wystarczy 5 tys. zł. Najwięcej z nich robi interesy w budownictwie, handlu, biznesach związanych z nieruchomościami i obsługą innych firm. Ich powodzenie na rynku zależy w dużej mierze od sprawności organów nimi zarządzających. Kluczowe znaczenie w spółce z o.o. ma zarząd. Bez niego nie da się prowadzić racjonalnej polityki firmy, trudno też liczyć na szybkie zyski i biznesowy błysk. Tak więc sprawny zarząd w podejmowaniu szybkich oraz uzasadnionych ekonomicznie i personalnie decyzji to więcej niż połowa sukcesu. Aby tak było, warto zatroszczyć się już zawczasu o ustalenie w umowie spółki charakterystycznych i zindywidualizowanych zasad podejmowania uchwał przez zarząd.

Każdy biznes ma swoją specyfikę i właściwe sobie uwarunkowania. Dlatego też dobrze jest, gdy przedsiębiorcy ustalą swój własny „kodeks decyzyjny" w umowie spółki. Zanim to się stanie, mają właśnie okazję przeczytać na artykuł mecenas Anny Borysewicz „Jak zapadają istotne decyzje w spółce".

Zapraszam też do lektury innych artykułów w najnowszym tygodniku „Prawo w Biznesie".