Przedsiębiorca prowadzący na podstawie zezwolenia wojewody całodobowy ośrodek opiekuńczy dla osób przewlekle chorych rozważa przyjęcie do niego osoby leżącej. ?Z uwagi na trudną sytuację materialną prosi ona o ograniczenie zakresu świadczeń, z jakich będzie korzystać, w zamian za obniżenie ceny pobytu w ośrodku. Czy można zawrzeć takie ustalenia w zawieranej z nią umowie? – pyta czytelnik.
Nie.
Przedsiębiorca prowadzący placówkę zapewniającą całodobową opiekę osobom przewlekle chorym zawiera z osobami przyjmowanymi do tego ośrodka umowy cywilnoprawne o świadczenie usług opiekuńczych i bytowych, do których na podstawie art. 750 kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu. Należy jednak pamiętać, że minimalny zakres świadczeń przysługujących pensjonariuszom jest określony w ustawie z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (dalej: u.p.s.). Umowa może jedynie zawierać korzystniejsze dla nich postanowienia. Nie może natomiast ograniczać ich uprawnień w stosunku do tych wynikających z przepisów.
Zgodnie z art. 68 u.p.s. przedsiębiorca prowadzący placówkę opiekuńczą musi zapewnić pensjonariuszom nie tylko miejsce pobytu, ale także wyżywienie, pielęgnację i opiekę higieniczną. Przepisy przewidują co prawda pewne modyfikacje w przypadku przyjmowania do ośrodka osób leżących, ale przedsiębiorca może skorzystać z nich tylko wówczas, gdy ma ?w placówce więcej takich osób. Jeżeli kilkuosobowy pokój zajmują wyłącznie osoby leżące, może być on czteroosobowy (jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 6 mkw. na osobę), a gdy liczba osób leżących przekracza 50 proc. ogólnej liczby mieszkańców, dopuszcza się zmniejszenie wymaganej liczby łazienek ?i toalet o 25 proc.
W razie stwierdzenia przez wojewodę ograniczania przez przedsiębiorcę zakresu świadczeń przewidzianych w u.p.s. – na podstawie umowy zawartej z pensjonariuszem – zostałoby to uznane za niepra?widłowość w prowadzenia placówki, ?a w razie jej nieusunięcia mogłoby prowadzić do cofnięcia zezwolenia.
podstawa prawna: art. 67–68 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 182 ze zm.)
podstawa prawna: art. 750 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn. DzU z 2014 r. poz. 121)
podstawa prawna: rozporządzenie ministra polityki społecznej z 28 kwietnia 2005 r. w sprawie wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia placówki zapewniającej całodobową opiekę (DzU nr 86, poz. 739)