To jeden z warunków uzyskania akredytacji od prezesa Urzędu Dozoru Technicznego, bez której nie można prowadzić zajęć z instalowania np. pomp ciepła.
Wymagania dla firm organizujących szkolenia dla monterów tzw. mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii określa wchodzące dziś w życie rozporządzenie ministra gospodarki w sprawie warunków i trybu wydawania certyfikatów oraz akredytowania organizatorów szkoleń w zakresie odnawialnych źródeł energii. Organizator szkoleń ma zapewnić odpowiednie pomieszczenia, w których będzie można przeprowadzać zajęcia nie tyko teoretyczne i praktyczne. Potrzebne jest też odpowiednie wyposażenie oraz urządzenia techniczne do przeprowadzenia zajęć.
Podczas szkolenia kandydaci na monterów pieców na biomasę, systemów wykorzystujących energię słoneczną czy geotermalną mają poznać m.in. obowiązujące przepisy. Zapoznają się dokładnie z technologią, którą będą stosować. I monter po takim szkoleniu ma umieć np. dobrać odpowiedni piec na biomasę czy urządzenia do sterowania całym systemem. Osoby planujące montaż urządzeń na energię słoneczną muszą umieć m.in. wybrać odpowiednią lokalizację dla takich mikroinstalacji.
Rozporządzenie określa też zasady egzaminowania monterów. Sprawdzian obejmie teorię i praktykę. Na teście pojawią się 24 pytania. Trzeba na nie odpowiedzieć w godzinę. Każda poprawna odpowiedź to jeden punkt. A podczas egzaminu praktycznego kandydat ma rozwiązać trzy problemowe zadania. Dostanie na to 90 minut. A za każde uzyska od zera do 10 punktów.
Osoba, która zda egzamin, uzyska certyfikat uprawniający do montażu mikroinstalacji. Wymóg taki wynika z prawa energetycznego, które umożliwia osobie posiadającej piec na biomasę czy kolektory słoneczne sprzedaż nadwyżki energii dystrybutorom prądu czy ciepła. Dlatego takie instalacje mają być montowane przez wykwalifikowanych specjalistów.
Podstawa prawna: rozporządzenie ministra gospodarki z 25 marca 2014 r. DzU z 22 kwietnia, poz. 505