Żaden przepis kodeksu pracy dotyczący urlopu rodzicielskiego wprost nie zabrania matce czy ojcu podjęcia takiej aktywności poza dotychczasowym zajęciem. Z celu tego urlopu można ?jednak wyprowadzić przeciwny wniosek. Ma on służyć opiece ?nad małym dzieckiem.

Zgodnie z art. 1791 k.p. wybieranie płatnych urlopów związanych z narodzinami potomka możliwe jest na dwa sposoby:

Ani art. 1791 k.p., ani kolejne przepisy o urlopie rodzicielskim ?(w tym 1821a k.p.) nic nie mówią o dopuszczalności podjęcia ?w tym czasie zewnętrznej pracy. Można więc uznać, że skoro nie jest to zabronione, to jest dozwolone i opiekunowie małych dzieci mają prawo na nim pracować (podobnie jak na urlopie macierzyńskim) poza dotychczasowym miejscem. Pamiętać jednak należy też o tym, że kodeks pracy w ogóle nie zabrania (poza przypadkiem zakazu konkurencji) podjęcia etatowcowi innego zatrudnienia, byleby to nie kolidowało z jego obowiązkami w macierzystym zakładzie. Urlop rodzicielski i jego cel, czyli opiekę nad maleństwem, trudno natomiast pogodzić z rozległą aktywnością zarobkową.

Praca w tym czasie nie jest też zabroniona w macierzystej firmie. Art. 1821a § 6 k.p. zezwala na odpowiednie stosowanie ?art. 1821 § 5 i 6 k.p. Te przepisy umożliwiają łączenie urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u udzielającego wolnego na dziecko. Nie może to być jednak więcej niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Dzieje się to na wniosek podwładnego, który wskazuje w nim wymiar czasu pracy oraz okres, przez jaki zamierza łączyć obowiązki pracownicze z opieką. Niezbędna jest jeszcze zgoda macierzystego pracodawcy, który nie zawsze musi na to przystać. Gdyby natomiast odmawiał ze względu ?na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej ?przez rodzica, powinien to uzasadnić na piśmie.

Innej aktywności poza macierzystą firmą opiekunowie przebywający na urlopie rodzicielskim nie muszą zgłaszać swojemu pracodawcy ani zabiegać o jego zgodę.