Może się wydawać, że obliczaniem wymiaru urlopu wypoczynkowego kierują proste zasady. Jeżeli podwładny pracuje na pełen etat, przysługuje mu 26 dni wolnego (lub 20 – jeżeli jego staż pracy jest odpowiednio krótszy). ?W przypadku osób zatrudnionych na część etatu roczny wymiar wypoczynku ulega odpowiedniemu zmniejszeniu.

Podwładny z umową na 1/2 etatu może – co do zasady – skorzystać z połowy podstawowego uprawnienia. Nie zawsze jednak będzie to 13 dni. Urlopu udziela się bowiem w wymiarze godzinowym (art. 1542 k.p.). W praktyce liczbę dni przysługującego wolnego mnożymy przez 8. Otrzymany wynik stanowi roczny godzinowy wymiar wypoczynku dla danej osoby. Dla półetatowca wymiar ten wynosi 104 godziny ?w roku (8 godzin x 13 dni). Jeżeli pracuje on każdego dnia po 4 godziny, to w praktyce będzie miał prawo do 26 dni odpoczynku w roku (104 : 4). Gdyby zaś pracował po 8 godzin (np. w systemie: tydzień pracy, tydzień wolnego), to wnioskować może maksymalnie o 13 dni wolnego w roku.

Sytuacja komplikuje się, gdy – tak jak ?w opisanej przez czytelnika sytuacji – wymiar etatu zmienia się w trakcie roku. Dodatkową trudnością jest to, gdy dzieje się to w trakcie miesiąca. Prosta zasada obliczenia wolnego za pierwszą „półetatową" część roku, a następnie dodania wolnego nabytego już po podpisaniu porozumienia, nie zda tutaj egzaminu. Aby ustalić prawidłowy wymiar urlopu w takich okolicznościach, trzeba dokonać bardziej skomplikowanych kalkulacji.

Po pierwsze należy obliczyć roczny wymiar czasu pracy zatrudnionego określony ?w godzinach. Jest to połowa pełnego wymiaru godzin za pierwsze 10 miesięcy (styczeń-?-październik 2013 r.), pełen wymiar godzin za grudzień ub.r. oraz dokładnie wyliczona liczba godzin, jaką etatowiec miał przepracować ?w listopadzie 2013 r., kiedy nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy. Sumując te wartości, otrzymamy roczny godzinowy wymiar czasu pracy tej osoby. Następnie uzyskany wynik należy podzielić przez roczny godzinowy wymiar czasu pracy pracownika pełnoetatowego (w 2013 r. było to 2008 godzin). Otrzymamy w ten sposób wartość, która odzwierciedla, jaki jest średnioroczny wymiar czasu pracy podwładnego. W przedstawionym przypadku będzie to ?ok. 0,57 pełnego etatu (w celu wyliczenia dokładnej wartości trzeba byłoby znać rozkład czasu pracy zatrudnionego w listopadzie). Przez tak ustalony średnioroczny wymiar należy następnie pomnożyć pełen wymiar urlopu dla pełnego etatu (26 dni). Wynik zaokrąglamy do pełnego dnia ?w górę. Wychodzi na to, że w 2013 r. pracownik miał prawo do 15 dni wolnego (0,57 x 26 dni = 14,28).

W skrócie uniwersalny sposób na obliczanie wolnego w przypadku osób, których wymiar czasu pracy jest różny w poszczególnych miesiącach roku, wygląda następująco:

1) ?obliczamy roczny wymiar czasu pracy danego pracownika w godzinach

2) ?ustalamy roczny wymiar czasu pracy pracownika pełnoetatowego w godzinach

3) ?dzielimy wymiar z pkt 1 przez wymiar z pkt 2

4) ?mnożymy wynik z pkt 3 przez wymiar urlopu (20 lub 26 dni – w zależności od stażu)

5) ?wynik zaokrąglamy do pełnego dnia w górę.

Taki sposób wyliczania znajduje potwierdzenie w stanowisku PIP: stanowisko Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy ?z 22 lipca 2010 r. w sprawie wymiaru urlopu wypoczynkowego pracowników niepełnoetatowych (GPP–110-4560-9-2/10/PE/RP) http://prawo.rp.pl/artykul/514827.html.