Ile czasu na likwidację szkody po huraganie

Budynek, w którym prowadzę działalność gospodarczą, został zniszczony przez silny wiatr. Jak mam teraz postępować, żeby zakład ubezpieczeń szybko wypłacił mi pieniądze, abym mógł kontynuować produkcję?

Likwidacja szkody powinna zakończyć się w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia wypadku, chyba że zajdą obiektywne przeszkody – wówczas termin może ulec przedłużeniu. Likwidacja szkody nie może jednak trwać dłużej niż 14 dni od dnia ustalenia wszystkich niezbędnych przesłanek do wydania decyzji towarzystwa o uznaniu odpowiedzialności i wypłacie odszkodowania.

Standardowo likwidacja szkód w majątku przedsiębiorstwa polega na oględzinach, zebraniu dokumentacji, wycenie szkody ?i decyzji zakładu ubezpieczeń o wypłacie bądź odmowie wypłaty odszkodowania. Decyzja wydawana jest na piśmie. W przypadku gdy nie uwzględnia części lub całości roszczeń, powinna zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne.

Warto zawczasu przygotować szczegółową dokumentację ubezpieczanego majątku. To zawsze  ułatwia i przyspiesza oszacowanie poniesionych strat. W dokumentacji powinny znaleźć się informacje o wyposażeniu oraz maszynach, a także faktury potwierdzające zakup sprzętu. Przydatne będą także zdjęcia różnych elementów produkcyjnych w zakładzie i innych przedmiotów. W trakcie likwidacji rzeczoznawca majątkowy dokonuje oględzin, które mają na celu ustalenie ewentualnej odpowiedzialności. W przypadku uszkodzenia sprzętów bądź maszyn może być potrzebna opinia serwisu technicznego określająca przyczynę uszkodzenia.

Dokładne informacje o wymaganych dokumentach oraz sposobie procedowania znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Zawsze jednak obie strony, czyli zakład ubezpieczeń i poszkodowany, podpisują protokół szkody, ?w którym określają, jaki jest zakres uszkodzeń mienia. Jeśli przedsiębiorca nie zgadza się ze stanowiskiem ubezpieczyciela, ?to powinien nanieść do protokołu odpowiednie uwagi. Jeśli tego nie zrobi, może być mu trudno podważyć niekorzystną decyzję zakładu ubezpieczeń o wypłacie odszkodowania.

W przypadku dużych i skomplikowanych szkód, np. uszkodzenia specjalistycznych maszyn, często potrzebna jest dodatkowo opinia niezależnego biegłego. To on może pomóc ustalić przyczyny i okoliczności szkody oraz wyliczyć wysokość odszkodowania. Biegły rzeczoznawca sporządza opinię na zlecenie i koszt zakładu ubezpieczeń.

Z kolei w przypadku szkód niewysokich albo w razie pierwszej szkody (określone jest to w OWU) towarzystwa ubezpieczeniowe często oferują uproszczone procedury likwidacyjne, np. umożliwiając wypłatę odszkodowania bez konieczności wizyty rzeczoznawcy czy ograniczając formalności. Wówczas od zgłoszenia szkody do wypłaty odszkodowania mija przeważnie nie więcej niż kilka dni.

Zakład ubezpieczeń i poszkodowany podpisują protokół szkody, ?w którym określają zakres ?uszkodzeń mienia

Na jaką kwotę kupić ubezpieczenie utraty zysku

W jaki sposób ustala się sumę ubezpieczenia w  przypadku kupowania polisy utraty zysku, skoro przyszły zysk jest nieprzewidywalny??Nie wiem, jaką część dochodów utracę, jeśli dojdzie do uszczerbku ?w majątku firmowym?

Suma ubezpieczenia to kwota, do której ograniczona jest odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń w przypadku zajścia szkody. Stanowi też podstawę do kalkulacji składki ubezpieczeniowej. Powinna ona być  tak skalkulowana, żeby ?w  przypadku szkody zapewnić pełną rekompensatę poniesionych strat, a równocześnie nie powodować nadpłacania składki przez przedsiębiorcę.

Ubezpieczenie utraty zysku oferowane jest podmiotom gospodarczym prowadzącym pełną księgowość. Dzięki temu zakład ubezpieczeń ma możliwość ustalenia utraconego zysku oraz poniesionych kosztów stałych składających się na określoną w polisie sumę ubezpieczenia. Przy tym zysk w ubezpieczeniach nie jest tym samym, czym w rachunkowości. Zysk brutto podlegający ubezpieczeniu to wszystkie koszty, które przedsiębiorca ponosi w czasie przerwy w prowadzonej działalności gospodarczej wywołanej zdarzeniem szkodowym, czyli koszty stałe powiększone o marżę handlową.

Mimo to właściwe wyliczenie sumy nie jest proste, ponieważ przedmiot ubezpieczenia ma tutaj postać niematerialną. Suma ubezpieczenia, wyliczana na podstawie danych finansowych przedsiębiorstwa (przede wszystkim rachunku zysków i strat), ?w każdym przypadku wymaga indywidualnego podejścia.

Ubezpieczyciele stosują kilka sposobów wyliczenia sumy ubezpieczenia. Najczęściej wykorzystuje się metodę sumy oraz metodę różnicy.

Metoda sumy polega na tym, że – w uproszczeniu – do zysku netto uzyskanego za ostatni zamknięty rok finansowy dodaje się wielkość kosztów stałych przypadających na ten okres. ?W metodzie różnicy, również w uproszczeniu, zysk brutto wylicza się poprzez zmniejszenie wartości obrotu za ostatni zamknięty rok finansowy o niepodlegające ubezpieczeniu koszty zmienne.