Nie.

Co do zasady zgodnie z art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji) pracownikowi z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Zatem etatowiec zaliczony do jednego z tych stopni niepełnosprawności może w sumie wypoczywać:

Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu pracownik nabywa po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia go do tego stopnia niepełnosprawności, ale nie wcześniej niż od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego tę ułomność. I takie pierwsze dodatkowe wakacje osoba niepełnosprawna nabywa w całości, nawet jeżeli prawo do nich uzyska dopiero w grudniu. Potwierdza to Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych na stronach internetowych.

Wyjaśnia także wątpliwość, która szczególnie interesuje czytelniczkę. Jeżeli w trakcie roku kalendarzowego pracownik uprawniony do dodatkowego wypoczynku utraci status osoby niepełnosprawnej lub zostanie zaliczony do lekkiego stopnia niepełnosprawności (tak jak pracownik czytelniczki), nie traci automatycznie prawa do urlopów, do których nabył prawo przed utratą tego statusu lub zmianą stopnia niepełnosprawności na lekki (zarówno zaległych, jak i bieżących). Dlaczego?  Nie ma podstaw, aby zastosować tu zasadę urlopu w wymiarze proporcjonalnym.

Utrata bądź zmiana stopnia niepełnosprawności powoduje, że niepełnosprawny pracownik nie dostanie więcej dni wakacji, ale dopiero w kolejnym roku kalendarzowym. To oznacza, że czytelniczka nie może proporcjonalnie obniżyć wymiaru dodatkowego urlopu niepełnosprawnemu, który od 1 lipca 2013 r. ma orzeczenie o lekkim stopniu ułomności. Do końca roku może więc wybrać swoje należne 10 dni. Na dodatek, jeśli go nie weźmie do końca grudnia br., przechodzi on na kolejny rok jako urlop zaległy. A ten zgodnie z art. 168 k.p. należy pracownikowi dać najpóźniej do końca trzeciego kwartału następnego roku kalendarzowego. Zatem tegoroczna zaległość przedawni się dopiero 1 października 2017 r.