Czy spółka, która w 2009 roku kupiła nieruchomości w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, może być zwolniona z podatku od nieruchomości, choć nie działa w strefie od 2000 roku?

Stan faktyczny

Prezydent miasta określił spółce z o.o. podatek od nieruchomości na 2011 rok. Równocześnie spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości.

Spółka jest od 2009 r. właścicielem gruntów, budynków i budowli położnych na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE) wykorzystywanych przez nią w prowadzonej działalności gospodarczej. Dlatego, jej zdaniem, może skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości. Prezydent miasta stwierdził, że nie może, ponieważ spółka nie była podatnikiem podatku od nieruchomości w 2000 r. w zakresie przedmiotów opodatkowania zlokalizowanych na terenie SSE.

Spółka wniosła odwołanie, jednak Samorządowe Kolegium Odwoławcze podzieliło opinię prezydenta. Wskazało, że w myśl ustawy z 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw, aby spółka mogła być zwolniona z podatku od nieruchomości za 2011 r. w stosunku do nieruchomości położonej w SSE, to musiałaby spełnić warunek opisany przez prezydenta oraz łącznie jeszcze... osiem innych warunków.

Kolegium dodało, że to na przedsiębiorcy ciąży obowiązek wykazania, że dany przedmiot opodatkowania jest zwolniony z podatku.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, który uznał skargę spółki za zasadną.

Konkluzja, wyrok

Sąd orzekł, że najważniejszy warunek wskazywany przez organy podatkowe, czyli fakt posiadania w 2000 r. nieruchomości lub obiektów budowlanych na terenie SSE, nie wynika ani z art. 10 ust. 1 ani z art. 10 ust. 4 ustawy o SSE. Przyjęta przez organy wykładnia tego artykułu jest błędna – stwierdził sąd.

Dodatkowo organy podatkowe wadliwie zakładając, że niespełnienie tego warunku wyklucza możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku, zaniechały dalszego ustalania, czy spółka spełnia pozostałe konieczne warunki.

Jednak zastrzeżenia sądu dotyczyły także sposobu procedowania. Bezsprzecznie redakcja art. 10 ust. 1 ustawy o SSE budzi wątpliwości. Ustalenie warunków zwolnienia przez podmiot, który chce z niego skorzystać, nie jest łatwe.

Z tej przyczyny – zauważył sąd – wymaganie od spółki, by z własnej inicjatywy wskazała wszystkie dowody potwierdzające prawo do zwolnienia, bez wyraźnych wskazówek ze strony organu co do okoliczności, które powinny zostać wykazane, narusza art. 121 § 2 Ordynacji podatkowej. Organy podatkowe w postępowaniu podatkowym obowiązane są udzielać niezbędnych informacji i wyjaśnień o przepisach prawa podatkowego pozostających w związku z przedmiotem tego postępowania.

Art. 10 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych zawiera na tyle skomplikowaną treść, że organ w toku postępowania powinien wezwać stronę do przedłożenia odpowiednich dokumentów, ewentualnie złożenia uzupełniających wyjaśnień, umożliwiających ustalenie, czy strona spełnia określone w nim warunki skorzystania ze zwolnienia, czy nie.

sygnatura akt I SA/Łd 210/13