Właściciel budynku powinien zabezpieczyć się przed szkodami, które najemca albo inne osoby mogą ponieść w związku z nieruchomością. Może się np. zdarzyć, że od budynku oderwie się rynna i złamie nogę klientowi najemcy.

Z kolei najemca może wyrządzić szkodę w mieniu, które wynajmuje, dlatego właściciele budynków często wymagają od najemców zawarcia polisy odpowiedzialności cywilnej.

– Najważniejszym elementem umowy ubezpieczenia w przypadku najemcy jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z włączeniem szkód powstałych w najmowanej nieruchomości (OC najemcy). Jest to ubezpieczenie, które będzie chroniło najemcę w przypadku, gdy wyrządzi on szkodę w najmowanej nieruchomości – mówi Magdalena Kowalska z Gothaer.

Odszkodowanie może być wypłacone jedynie do wysokości sumy gwarancyjnej, bez względu na wysokość spowodowanej szkody

Przy podpisywaniu umowy trzeba zwrócić uwagę na wysokość sumy gwarancyjnej, która określa, do jakiej wysokości ubezpieczyciel pokryje szkody. Odszkodowanie wypłacone może być jedynie do wysokości sumy gwarancyjnej, bez względu na wielkość spowodowanej szkody.

Zatem ubezpieczający musi dopasować wysokość sumy gwarancyjnej do zmieniającego się ryzyka. Jeśli ubezpieczy się na zbyt niską sumę, wówczas jeśli dojdzie do szkody, będzie pokrywać z własnej kieszeni tę część, której nie wypłaci zakład ubezpieczeń. Jeśli wybierze sumę gwarancyjną zbyt wysoką, zapłaci składkę nieadekwatną do realnego zagrożenia.

W przypadku OC najemcy często jest ustalana przez wynajmującego i ma ona za zadanie naprawę szkód spowodowanych przez wynajmującego w lokalu, ale nie tylko w nim. Może się bowiem zdarzyć, że w przypadku pożaru czy zalania, za który odpowiada najemca, zniszczone zostaną inne lokale w budynku, a w skrajnych przypadkach nawet cały budynek. Brak polisy w takim przypadku może nawet doprowadzić do bankructwa firmy, więc wymóg wynajmującego, by kupić ubezpieczenie na wysoką sumę, ma uzasadnienie.

Istotnym aspektem ubezpieczenia OC najemcy jest to, że chroni ono nie tylko przed szkodami wyrządzonymi przez przedsiębiorcę, który jest najemcą, ale także przed szkodami spowodowanymi przez jego pracowników. Najczęściej to właśnie oni doprowadzają do szkód.