- Zamierzam wybudować pawilon handlowy, w którym będą sprzedawane m.in. artykuły spożywcze. Zwróciłem się do wójta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Sanepid negatywnie uzgodnił warunki zabudowy pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych dla inwestycji, z uwagi na zaplanowanie w budynku branży spożywczej w pobliżu cmentarza. W uzasadnieniu sanepid powołał się na rozporządzenie dotyczące zakładania nowych cmentarzy. Czy ma rację?

Co powinienem zrobić w takiej sytuacji?

– pyta czytelnik.

Inwestor ma prawo złożyć zażalenie na to postanowienie, w którym organ zajmuje stanowisko i od którego uzależnione jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy (por. wyrok WSA w Krakowie z 18 czerwca 2013 r., sygn. akt II SA/Kr 466/13). Zażalenie należy wnieść w terminie 7 dni od otrzymania postanowienia do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który je wydał. Organem właściwym do rozpatrzenia zażalenia jest wojewódzki inspektor sanitarny.

Rozporządzenie z 25 sierpnia 1959 r. odnosi się do warunków lokalizacji cmentarza względem istniejącej zabudowy, nie zaś do warunków lokalizacji innych zabudowań w otoczeniu istniejącego cmentarza. Taki wniosek wynika z treści § 1 ust. 1 rozporządzenia. Stwierdza on, że teren pod cmentarz powinien być lokalizowany w sposób wykluczający możliwość wywierania szkodliwego wpływu cmentarza na otoczenie.

Przepisy rozporządzenia normują zatem wymogi, jakie powinny spełniać tereny przewidziane pod budowę nowych cmentarzy, w tym określają rygory związane z zachowaniem odległości od istniejącej zabudowy mieszkalnej (§ 3 ust. 1), odnoszą się do określenia terenów, jakie pod względem sanitarnym są odpowiednie pod cmentarze.  Regulacje przyjęte w rozporządzeniu wskazują wyraźnie, że określa ono wyłącznie kwestie związane z sytuowaniem nowych inwestycji cmentarnych.

W związku z powyższym nie było podstaw do przyjęcia, że rozporządzenie reguluje również sytuację odwrotną, tj. przewiduje ograniczenia w lokalizacji nowej zabudowy w sąsiedztwie istniejących już cmentarzy.