Wynajmowanie firmowego lokalu wiąże się jednak z pewnymi niebezpieczeństwami, zwłaszcza gdy przedsiębiorca podpisze źle skonstruowaną umowę, czyli taką, która nie zabezpiecza jego interesów.

Jak szukać, aby znaleźć

Zanim dojdzie do podpisania umowy, przedsiębiorca musi znaleźć lokal, który będzie chciał wynająć. A to może nie być proste. Chodzi bowiem o to, by lokal ten był w dobrej lokalizacji (zawsze zwiększa to szanse na sukces prowadzonej formy aktywności) i by można było płacić niewygórowany czynsz.

Ogłoszeń można szukać w prasie lokalnej, w agencjach albo pytać znajomych. Warto przy tym pamiętać, by zawsze próbować negocjować zaproponowane stawki czynszu. W tej chwili na rynku jest dużo pustych powierzchni biurowych. Może się okazać, że ten, od kogo chcemy wynająć, będzie jednak skory do obniżenia proponowanych stawek.

Wszystko na piśmie

Gdy przedsiębiorca znajdzie odpowiedni lokal, powinien zadbać o umowę najmu. Wprawdzie nie ma przymusu zawierania jej na piśmie, ale dla własnego bezpieczeństwa lepiej, aby miała taką formę. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do praw i obowiązków obu stron, będzie można powołać się na zapisy w umowie. Ludzka pamięć bywa bowiem zawodna. A i w dane słowo nie zawsze można biznesie.

Poza tym umowa najmu nieruchomości czy lokalu na czas dłuższy niż rok powinna być stwierdzona pismem (w przypadku niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nieoznaczony).

Sporządzając umowę, trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, aby w jej treści wpisać cel, w jakim jest zawierana. Jeśli tego nie zrobimy, może to spowodować po pewnym czasie przeróżne komplikacje. Załóżmy, że wynajmujemy lokal na prowadzenie działalności gospodarczej, a po kilku dniach okazuje się, że jest do tego nieprzydatny. Co wtedy?

Jeśli z umowy nie wynika, w jakim celu lokal wynajęliśmy, niewiele możemy zrobić. Wynajmujący będzie bowiem mógł się bronić, twierdząc, że nic nie wiedział o naszych planach i o tym, że chcemy w lokalu prowadzić firmę. Dlatego lepiej, aby odpowiedni zapis znalazł się w treści umowy.

Ale ten medal ma też i drugą stronę. Jeśli z umowy będzie wynikało, że wynajmujemy lokal na cele mieszkalne, a zechcemy prowadzić w nim działalność gospodarczą, wynajmujący może potraktować to jako złamanie warunków umowy. Aby uniknąć kłopotów, warto negocjować z wynajmującym i doprowadzić do tego, aby informacja o celu wynajmu lokalu (na działalność gospodarczą) znalazła się w aneksie do umowy.

Troska o finanse przede wszystkim

W umowie trzeba też określić, ile wynosi czynsz albo w jaki sposób będzie obliczany. Zadbajmy również o to, aby wynajmujący nie zaskakiwał nas zbyt częstymi podwyżkami. Możemy nawet pokusić się o sformułowanie w treści umowy zastrzeżenia, w myśl którego wynajmujący zobowiąże się do niepodwyższania czynszu przez określony czas.

Wpiszmy również, w jakim terminie czynsz będzie uiszczany. Kodeks cywilny w art. 669 mówi, że jeśli termin płatności czynszu nie jest w umowie określony, czynsz powinien być płacony z góry.

Czyli gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc – za cały czas trwania najmu, a gdy ma trwać dłużej niż miesiąc albo gdy umowa była zawarta na czas nieoznaczony – miesięcznie, do dziesiątego dnia. Dobrze jest też zdecydować, jak długo ma trwać umowa (choć nie zawsze strony przy jej zawieraniu wiedzą, na ile czasu chcą np. wynająć dany lokal). Ma to znaczenie przy okresach wypowiedzenia.

W myśl art. 673 k.c., jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych. Jeśli jednak takie terminy w umowie nie zostały ustalone, to stosowane są terminy ustawowe. A te wynoszą:

- gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc – trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego,

- gdy czynsz jest płatny miesięcznie – miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego,

- gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu (np. co dwa tygodnie) – trzy dni naprzód,

- gdy najem jest dzienny – jeden dzień naprzód.

W umowie można zawrzeć zastrzeżenie, zgodnie z którym wynajmujący zobowiąże się do niepodwyższania czynszu przez określony czas