To wymóg rozporządzenia ministra zdrowia z 6 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych (DzU z 2013 r., poz. 696), które obowiązuje od 27 czerwca.

To akt wykonawczy do art. 237

15

§ 2 k.p. Do naszego systemu rozporządzenie wdraża dyrektywę Rady 2010/32/UE z 10 maja 2010 r. w sprawie wykonania umowy ramowej dotyczącej zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami w sektorze szpitali i opieki zdrowotnej zawartej między HOSPEEM a EPSU (DzU UE L 134 z 1.06.2010, str. 66).

Według nowych regulacji ostre narzędzia to wyroby medyczne służące do cięcia, kłucia oraz te mogące spowodować zranienie lub przeniesienie zakażenia. Rozporządzenie objęło osoby pracujące pod kierownictwem lub nadzorem pracodawców w służbie zdrowia, zaangażowanych na podstawie prawa pracy, umów cywilnoprawnych, prowadzących działalność na własny rachunek czy za pośrednictwem agencji pracy czasowej. Odnosi się także do stażystów, praktykantów, uczniów, studentów uczelni medycznych oraz wolontariuszy asystujących przy świadczeniach zdrowotnych.

Rozporządzenie zakwalifikowało zakłucie jako wypadek przy pracy. W związku z tym pracodawcy muszą m.in.: systematycznie oceniać ryzyko zranienia, prowadzić wykaz takich zdarzeń, wdrożyć system szkoleń w zakresie postępowania i zgłaszania zranień oraz raz na pół roku opracować specjalny raport o bezpieczeństwie i higienie pracy w zakresie zranień ostrymi narzędziami przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Pierwsze takie sprawozdanie ma powstać do 28 lutego 2014 r.

Naruszenie tych przepisów to złamanie regulacji lub zasad bhp przez tych, którzy odpowiadają za ten stan albo kierują pracownikami lub innymi osobami fizycznymi. Zgodnie z art. 283 § 1 k.p. grozi za to od 1 tys. do 30 tys. zł grzywny, którą mogą nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy lub Państwowa Inspekcja Sanitarna.