- Burmistrz wszczął postępowanie w sprawie cofnięcia mi zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Powodem były pisma straży miejskiej i policji, informujące o powtarzających się przypadkach zakłócania porządku publicznego, mających związek ze sprzedażą alkoholu w moim sklepie. Wokół niego jest więcej punktów sprzedaży alkoholu. Czy burmistrz może mi w tej sytuacji cofnąć zezwolenie?
– pyta czytelnik.
Tak
. Podstawą cofnięcia zezwolenia może być powtarzające się co najmniej dwukrotnie w okresie 6 miesięcy, w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy, zakłócania porządku publicznego w związku ze sprzedażą napojów alkoholowych przez dany punkt sprzedaży, gdy prowadzący ten punkt nie powiadamia organów powołanych do ochrony porządku publicznego. Tak wynika z art. 18 ust. 10 pkt 3 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Nie w każdym jednak przypadku powtarzających się naruszeń porządku publicznego zezwolenie może być cofnięte. Muszą być bowiem spełnione łącznie warunki określone w powyższym przepisie, tzn.:
- powtarzające się co najmniej dwukrotnie w okresie 6 miesięcy, w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy, zakłócenia porządku publicznego w związku ze sprzedażą napojów alkoholowych przez dany punkt sprzedaży,
- brak powiadomienia organów powołanych do ochrony porządku publicznego przez prowadzącego punkt sprzedaży.
Istotną, a jednocześnie najtrudniejszą do udowodnienia przez organ prowadzący postępowanie w sprawie cofnięcia zezwolenia, jest udowodnienie związku przyczynowego między przypadkami zakłócenia porządku publicznego a sprzedażą napojów alkoholowych przez dany punkt sprzedaży. Ta kwestia stała się przedmiotem wielu orzeczeń sądów administracyjnych.
Przykładowo WSA w Opolu w wyroku z 13 stycznia 2011 r. (sygn. akt II SA/Op 652/2010) wskazał, że sam fakt podejmowania – zarówno przez firmę ochrony, jak i przez straż miejską oraz policję – interwencji w sklepie bądź najbliższej jego okolicy wobec osób znajdujących się pod wpływem alkoholu, nie jest jednoznaczny z tym, że zakłócanie przez te osoby porządku publicznego było związane ze sprzedażą alkoholu przez ten sklep. Bez wykazania stosownymi dowodami takiego związku, zdarzenia te nie stanowią o zaistnieniu warunku z art. 18 ust. 10 pkt 3 ustawy.
Podobnie wypowiedział się także poznański sąd administracyjny w wyroku z 29 września 2011 r. (sygn. akt IV SA/Po 719/2011). W orzeczeniu tym sąd stwierdził, że niezbędnym elementem zastosowania sankcji cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych jest wykazanie związku przyczynowego między zakłócaniem porządku publicznego a sprzedażą napojów alkoholowych przez daną placówkę. Brak takiego związku wyklucza możliwość cofnięcia pozwolenia na sprzedaż alkoholu z powodu zakłócania porządku publicznego.
Podstawa prawna:
art. 18 ust. 10 pkt 3 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. DzU. z 2012 r. poz. 1356 ze zm.)