Nie.

Wada magazynu wydzielonego przez przedsiębiorcę w postaci małej jego powierzchni nie jest wystarczająca do odmowy wydania zgody na sprzedaż produktów określonych w art. 72 ust. 5 ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne  (dalej u.p.f.). Tym bardziej że obowiązujące przepisy nie określają minimalnej powierzchni magazynu. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 20 marca 2009 r. (sygn. akt VII SA/Wa 151/09). Zgodnie z art. 86 u.p.f. w aptekach ogólnodostępnych na wydzielonych stoiskach można (a zatem nie ma takiego wymogu) sprzedawać produkty określone w art. 72 ust. 5 u.p.f. posiadające wymagane atesty lub zezwolenia, pod warunkiem że ich przechowywanie i sprzedaż nie będą przeszkadzać w podstawowej działalności apteki. Wśród tych produktów wymienić należy np.:

Jak zauważył Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 20 listopada 2008 r. (II GSK 511/08), powodem odmowy wydania zezwolenia na sprzedaż w konkretnej aptece produktów, o jakich mowa w art. 72 ust. 5 u.p.f., musi być przekonujące ustalenie przez organ, że przechowywanie i sprzedaż tych produktów przeszkadzają w prowadzeniu podstawowej działalności apteki, tj. świadczeniu usług farmaceutycznych.

Podobnie, jak warszawski sąd administracyjny, NSA wyjaśnił, że skoncentrowanie się przez organ farmaceutyczny na fakcie małej powierzchni pomieszczenia magazynu nie jest jeszcze wystarczające do wydania odmownej decyzji, skoro obowiązujące przepisy nie określają jego minimalnej powierzchni. Żeby orzec, jaka wielkość magazynu – do przechowywania produktów wymienionych w art. 72 ust. 5 u.p.f. – jest wystarczająca w danym przypadku, należy szczegółowo rozważyć i przeanalizować możliwość pracy konkretnej apteki. W szczególności należy wziąć pod uwagę zakładany w niej obrót ww. produktami.

Zdaniem NSA poznanie kryteriów, jakimi kierował się organ przy ocenie powierzchni magazynowej w konkretnym postępowaniu administracyjnym, będzie przydatne w sytuacji ewentualnego sporu sądowego. Ułatwi to sądowi zbadanie, czy zdyskwalifikowanie jako niewystarczającej powierzchni pomieszczenia magazynu do przechowywania ww. produktów nie było arbitralne.

podstawa prawna: Art. 86 ust. 8 ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (t.j. DzU z 2008 r. nr 45, poz. 271 ze zm.)