Dodanie rodzicom tygodni płatnej opieki nad nowonarodzonym dzieckiem to nie luksus. To konieczność i inwestycja.

Krajowe przepisy trzeba było bowiem dostosować do rozwiązań unijnych. To zresztą nie koniec zmian, niebawem czekają nas kolejne.

Nowe regulacje mają też umożliwić rodzicom dzielenie się uprawnieniami przysługującymi w związku z opieką nad małym dzieckiem. A przez to łagodzić skutki długotrwałej nieobecności pracownika. Właśnie sprzyjanie takiej prorodzinnej polityce przyświecało twórcom ostatniej nowelizacji kodeksu pracy. Nie wiadomo jednak, czy to założenie się sprawdzi.

Z pewnością pracodawcom niełatwo będzie zaakceptować te nowe rozwiązania. Oceniają je przez pryzmat swoich interesów. I tego, że w najlepszym razie pracownika rodzica jak dotychczas nie będzie w firmie pół roku, a w najgorszym wypadku – nawet przez rok. Jeśli dołożyć do tego urlopy wypoczynkowe i urlop wychowawczy, mogą pożegnać się z podwładnym na lata.

Twórcy ustawy w jej uzasadnieniu skwapliwie podpowiadają jednak remedium – na zastępstwo za nieobecnego rodzica w całym tym okresie można zatrudnić inną osobę. I dochodzą do zdumiewających wniosków – przy wydłużeniu urlopu całkowity koszt rekrutacji tej osoby będzie dzielony przez dłuższe okresy pracy na zastępstwo. A to tańszy model niż przy krótszych urlopach rodzicielskich.

Pracodawcy ma też służyć taka zamiana pracowników na stosunkowo długi okres, gdyż korzystnie wpływa na prowadzoną przez niego politykę kadrową. Po długo trwającym zastępstwie jest większe prawdopodobieństwo, że strony zdecydują się podjąć stałą współpracę. Ale czy o takie skutki chodziło w tej nowelizacji kodeksu pracy?

Aby oswoić nowe przepisy, najlepiej je uważnie przeczytać, przeanalizować, a potem spróbować spokojnie, bez nadmiernych emocji stosować. Bunt szefów nic tu nie pomoże. Pomagamy pracodawcom zinterpretować modyfikacje dotychczasowych instytucji i przepisów i na przykładach pokazujemy, jak w praktyce poprawnie stosować nowe regulacje.

Nie sposób ich ocenić bez uwzględnienia istotnych zmian w zasiłkach dla przebywających na urlopach rodzicielskich oraz w zasadach gwarancji ich zatrudnienia. Szefom bardziej ambitnych pracowników przyda się też znajomość reguł związanych z łączeniem etatu z opieką nad dzieckiem.

Czytaj VADEMECUM - Uprawnienia rodzicielskie - po zmianach: