Reguły zawieszenia działalności są wspólne

- Czy przepisy o zawieszeniu działalności gospodarczej odnoszą się w takim samym stopniu do działalności o charakterze sezonowym jak i stałym?

Podejmowanie sezonowej działalności gospodarczej, jak również jej zawieszenie podlega tym samym regułom co podjęcie i zawieszenie działalności o charakterze stałym. Kwestie ogólne dotyczące podejmowania, wykonywania i zawieszania działalności gospodarczej przez osoby fizyczne reguluje ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2013 r., poz. 672), zwana dalej s.d.g.

W prawie polskim podejmowanie działalności gospodarczej podlega jednolitym normom prawnym. Podstawowym, a także pierwszym w kolejności, obowiązkiem osoby fizycznej, która zamierza wykonywać działalność gospodarczą na terytorium RP, jest złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (art. 14 ust. 1 sdg).

Warto pamiętać, że poza możliwością wykonywania działalności przez osoby fizyczne wpisane do CEIDG istnieje możliwość wykonywania działalności gospodarczej w innych formach organizacyjno-prawnych, po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Do tego rejestru wpisywane są m.in. spółki jawne, spółki partnerskie, spółki komandytowo-akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne.

Zaliczki i zadatki – zgodne z prawem

- Czy przedsiębiorca w okresie zawieszonej działalności gospodarczej może przyjmować zaliczki/zadatki (np. styczeń – maj) na poczet rezerwacji wynajmowanych kwater w sezonie letnim (np. czerwiec – wrzesień)?

W doktrynie i orzecznictwie prezentowany jest zgodny pogląd, że okres zawieszenia to czas, w którym przedsiębiorca, pomimo że faktycznie nie prowadzi działalności gospodarczej, zachowuje prawo do podejmowania pewnych czynności, ale dotyczących działalności gospodarczej, która była prowadzona przed zawieszeniem.

Ustawodawca dopuścił podejmowanie przez przedsiębiorcę w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródeł przychodów. Należy wskazać, że przedsiębiorca jest w tym zakresie ograniczony. Czynności te bowiem muszą być niezbędne, a przedsiębiorca nie może wykraczać poza ich zakres, gdyż wówczas pojawiłaby się możliwość nie tylko naruszenia zakazu wykonywania działalności w okresie zawieszenia, ale także ewentualnego osiągnięcia przychodów.

Zakres dopuszczalnych czynności, których przedsiębiorca może dokonywać w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej jest określony w art. 14a ust. 4 sdg.

Konkludując, jeżeli przedsiębiorca zawiesił wykonywanie działalności, to po dniu jej zawieszenia ma w szczególności prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów oraz przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, a także osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej. Wobec tego – w naszej ocenie – przedsiębiorca może przyjmować zaliczki pieniężne na poczet zawieranych umów najmu lokalu.

Prawnik z Londynu może świadczyć pomoc w Polsce

- Czy prawnik spoza Unii Europejskiej może założyć kancelarię prawną w Polsce?

Kwestie zasad i warunków świadczenia pomocy prawnej w Polsce przez prawników zagranicznych określa ustawa z 5 lipca 2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej (DzU nr 126, poz. 1069, z późn. zm.). Pomoc prawna oznacza działalność w zakresie odpowiadającym uprawnieniom adwokata lub radcy prawnego i obejmuje w szczególności udzielanie porad prawnych, sporządzanie opinii prawnych, opracowywanie projektów aktów prawnych oraz występowanie przed sądami i urzędami (art. 1 ustawy).

Zgodnie z art. 3 tej ustawy na zasadzie wzajemności, o ile umowy międzynarodowe ratyfikowane przez Rzeczpospolitą Polską lub przepisy organizacji międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest członkiem, nie stanowią inaczej, prawnicy zagraniczni są uprawnieni do wykonywania stałej praktyki, na zasadach określonych w ustawie, po wpisaniu na jedną z list prawników zagranicznych, prowadzoną odpowiednio przez okręgowe rady adwokackie lub okręgowe izby radców prawnych.

Na listę prowadzoną przez okręgowe rady adwokackie lub radcowskie wpisuje się prawników z Unii Europejskiej zamierzających świadczyć pomoc prawną w zakresie odpowiadającym zawodowi adwokata lub radcy prawnego oraz prawników spoza Unii Europejskiej, których tytuł zawodowy uprawnia do wykonywania zawodu odpowiadającego zawodowi adwokata lub radcy prawnego (art. 4 ust. 1–2 ustawy).

Wpis na listę następuje na wniosek zainteresowanego. Prawnik zagraniczny ubiegający się o wpis na listę prowadzoną przez okręgową izbę adwokacką lub radcowską składa wniosek do rady właściwej ze względu na wskazaną we wniosku przyszłą siedzibę zawodową, a jeżeli praktyka radcy prawnego ma być wykonywana w ramach stosunku pracy to do okręgowej izby radców prawnych właściwej ze względu na wskazaną we wniosku siedzibę przyszłego pracodawcy.

Szczegółowych wyjaśnień w zakresie regulacji dotyczących zawodów prawniczych może udzielić Ministerstwo Sprawiedliwości, jako organ administracji rządowej właściwy w tym zakresie.

„RZECZPOSPOLITA" RADZI

Przedsiębiorca w okresie zawieszenia działalności gospodarczej może przyjmować zaliczki pieniężne na poczet zawieranych umów najmu lokalu np. rekreacyjnego

Na pytania odpowiadał Departament Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Gospodarki