Musi on zapewnić przede wszystkim obecność podczas takiego wydarzenia: zespołu wyjazdowego, patrolu ratowniczego oraz punktów pomocy medycznej. Liczba osób, które wchodzą w ich skład zależna jest od rodzaju imprezy oraz liczby jej uczestników.
Przepisy określają ich minimalną liczbę, natomiast przedsiębiorca może zapewnić udział dodatkowych osób, które posiadają odpowiednią wiedzę z zakresu medycyny (rozporządzenie ministra zdrowia z 6 lutego 2012 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących zabezpieczenia pod względem medycznym imprezy masowej, DzU z 2012, poz. 181).
Zespół wyjazdowy
Przedsiębiorca organizujący imprezę powinien zapewnić tzw. zespół wyjazdowy. Może on być bez lekarza. Odpowiada wówczas wymaganiom dla zespołu ratownictwa medycznego podstawowego, czyli w jego skład wchodzą co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny. Dodatkowo powinien on być wyposażony w specjalistyczny środek transportu sanitarnego.
W przypadku imprezy masowej z udziałem ponad 10 tys. uczestników, przedsiębiorca wyznacza koordynatora medycznego
Może to być też zespół wyjazdowy z lekarzem, który powinien odpowiadać wymaganiom dla zespołu ratownictwa medycznego specjalistycznego. W jego skład wchodzą co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym lekarz systemu oraz pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny. Powinien on być oczywiście wyposażony w specjalistyczny środek transportu sanitarnego.
W skład zespołów wchodzi kierowca, w przypadku gdy żaden z członków zespołów ratownictwa medycznego nie ma warunków do kierowania pojazdem uprzywilejowanym.
Patrol ratowniczy
Patrol ratowniczy składa się co najmniej z dwóch osób uprawnionych do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Musi mieć torbę ratunkową, która zawiera rurki ustno-gardłowe, ssak ręczno-mechaniczny, worek samorozprężalny, rurki krtaniowe, kołnierze szyjne z tworzywa sztucznego wodoodporne, opatrunki o różnych wymiarach, środek do dezynfekcji skóry, roztwór soli fizjologicznej 500 ml, rękawiczki jednorazowe, worek plastikowy z zamknięciem na odpady, płyn do dezynfekcji rąk, nożyczki, folie izotermiczne oraz środki łączności bezprzewodowej umożliwiające natychmiastową łączność z innymi osobami zaangażowanymi w bezpieczeństwo imprezy masowej (np. krótkofalówki, telefony komórkowe).
Punkt pomocy medycznej
W punkcie pomocy medycznej zlokalizowanym w miejscu odbywania imprezy masowej pomocy medycznej udzielają co najmniej dwie osoby, w tym: lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie w udzielaniu świadczeń zdrowotnych, ratownik medyczny lub pielęgniarka systemu, czyli pielęgniarka posiadająca tytuł specjalisty lub specjalizująca się w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, anestezjologii i intensywnej opieki, chirurgii, kardiologii, pediatrii, a także pielęgniarka posiadająca ukończony kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, anestezjologii i intensywnej opieki, chirurgii, kardiologii, pediatrii oraz posiadająca co najmniej trzyletni staż pracy w oddziałach tych specjalności, oddziałach pomocy doraźnej, izbach przyjęć lub pogotowiu ratunkowym.
Punkt pomocy medycznej musi być wyposażony w produkty lecznicze oraz w wyroby medyczne, np. tlen medyczny oraz dwa stanowiska leżące dla pacjentów. Każdy punkt powinien mieć środki łączności bezprzewodowej, umożliwiające natychmiastową łączność z innymi osobami zaangażowanymi w bezpieczeństwo imprezy, w szczególności z patrolami ratowniczymi, zespołami wyjazdowymi i koordynatorem zabezpieczenia. Przedsiębiorca - organizator powinien umożliwić bezkolizyjny podjazd dla specjalistycznego środka transportu sanitarnego usytuowanego najbliżej punktu pomocy medycznej.
Kiedy jest koordynator
W przypadku imprezy masowej z udziałem ponad 10 tys. uczestników, przedsiębiorca wyznacza jej koordynatora medycznego.
Powinien on mieć środki łączności bezprzewodowej umożliwiające natychmiastową łączność ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w bezpieczeństwo koncertu czy meczu (np. kierownikiem do spraw bezpieczeństwa) oraz z samym organizatorem. Koordynatorem może być osoba, która spełnia wymagania m.in. dla ratownika medycznego oraz ma co najmniej 5-letnie doświadczenie w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w jednostkach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.
Koordynator medyczny imprezy oraz lekarz z punktu pomocy medycznej muszą znać język angielski w stopniu umożliwiającym komunikację z osobami poszkodowanymi, potwierdzoną co najmniej pisemnym oświadczeniem o znajomości tego języka.
Obowiązki informacyjne
Przedsiębiorca przygotowując imprezę masową nie później niż na 30 dni przed planowanym terminem jej rozpoczęcia powiadamia najbliżej położony od miejsca jej odbywania szpital posiadający oddział ratunkowy albo szpital, posiadający co najmniej: oddział anestezjologii i intensywnej terapii, oddział chirurgii ogólnej z częścią urazową i oddział chorób wewnętrznych.
Podaje lokalizację, rodzaj oraz przewidywaną liczbę uczestników organizowanej imprezy masowej. Natomiast do wniosku o wydanie zezwolenia na imprezę, przedsiębiorca-organizator powinien dołączyć m.in. dokument, w którym oznaczone są punkty pomocy medycznej. W przypadku jego braku, wójt, burmistrz lub prezydent miasta odmówi udzielenia zgody na jej przeprowadzenie.
—Mateusz Dróżdż, prawnik wykładowca Uczelni Łazarskiego