W sumie 52 tygodnie płatnego urlopu po urodzeniu dziecka przewiduje nowelizacja kodeksu pracy, którą jednogłośnie przyjęła w piątek senacka Komisja Ustawodawcza. Głosowanie nad ustawą ma się odbyć na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Senatu.

Jeśli senatorowie, zgodnie z propozycją komisji, nie wniosą poprawek, ustawa trafi do podpisu prezydenta. Parlamentarzyści spieszą się, gdyż nowe przepisy muszą wejść w życie 17 czerwca, by m.in. rodzice dzieci urodzonych w tym roku mieli więcej wolnego.

Co się zmieni? Obecnie kobiety na etacie, prowadzące działalność lub zatrudnione na zlecenie i zgłoszone do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, mają prawo do 24 tygodni urlopu macierzyńskiego (20 tygodni podstawowego i 4 dodatkowego). Nowelizacja wydłuża dodatkowy urlop macierzyński do 6 tygodni oraz wprowadza nowy, trwający 26 tygodni urlop rodzicielski.

Jeśli matka dziecka od razu zadeklaruje, że korzystać będzie z całości urlopu, to przez cały jego okres wypłacany będzie miała zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Urlop macierzyński, tak jak obecnie, będzie można rozpocząć przed porodem. W tym czasie jednak będzie można maksymalnie wykorzystać sześć tygodni.

Dzięki przepisom przejściowym zyskają też mamy, które urodziły jedno dziecko i nie wykorzystały dodatkowego wolnego. Stanowią one, że ten, kto 17 czerwca nie będzie na dodatkowym macierzyńskim, ma prawo do niego w wymiarze odpowiadającym różnicy między nowym wymiarem fakultatywnego urlopu (6 tygodni) a wymiarem wykorzystanego urlopu. Dzięki temu prawo do dodatkowego wolnego odzyska osoba, która była tylko na skróconym macierzyńskim. A co ważniejsze, będzie miała również prawo do 26 tygodni rodzicielskiego.

Taką też interpretację potwierdza Anita Gwarek z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

– Jeżeli np. urlop macierzyński zakończył się 20 maja i pracownica nie korzystała z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, będzie mogła skorzystać z pełnego dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 6 tygodni – wyjaśnia.

Z dłuższego wolnego skorzystają też mamy bliźniaków z końca ubiegłego roku. Nowe przepisy obejmują osoby, które 17 czerwca korzystają z macierzyńskiego. A matka bliźniaków ma 31 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego. Do tego trzeba doliczyć o dwa tygodnie dłuższy urlop dodatkowy. Dzięki temu na nowe urlopy mogą liczyć np. matki bliźniaków urodzonych od 2 października 2012 r. A gdy potomstwo jest liczniejsze, nowelizacja obejmie też wcześniejsze porody.

etap legislacyjny: trafi do głosowania w Senacie