Kara pieniężna została nałożona na wspólników spółki cywilnej, którzy ponoszą zgodnie z art. 864 kodeksu cywilnego solidarną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Odpowiadają oni przy tym bez ograniczeń za całość zobowiązań spółki, i to zarówno majątkiem wspólnym, jak i każdy z nich majątkiem indywidualnym (nieobjętym wspólnością).

Zatem obowiązkiem organu było także (poza oceną sytuacji finansowej firmy) dokonanie, na podstawie wyczerpująco zgromadzonego materiału dowodowego, ustaleń faktycznych odnoszących się do sytuacji osobistej, rodzinnej i majątkowej każdego ze wspólników osobno. Następnie inspekcja drogowa powinna dokonać ich oceny zgodnie z art. 56 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (patrz: wyrok WSA w Poznaniu z 23 listopada 2011 r. III SA/Po 926/11).

W myśl tej ustawy – należności mogą być umarzane w całości, jeżeli:

Trzeba podkreślić, że decyzja w sprawie umorzenia należności ma charakter uznaniowy. Oznacza to, że organ może rozpatrzyć wniosek ukaranego pozytywnie bądź negatywnie. W tym ostatnim przypadku musi on jednak w sposób wyczerpujący wyjaśnić przyczyny i przebieg przeprowadzonego rozumowania.

W ramach uznania administracyjnego organ ma prawo wyboru rozstrzygnięcia, co oznacza, że może – w przypadku stwierdzenia przesłanek – uwzględnić wniosek lub odmówić jego uwzględnienia. Rozstrzygnięcie to nie może mieć jednak charakteru dowolnego, lecz powinno być wynikiem dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy oraz wszechstronnego zebrania oraz rozpatrzenia w sposób wyczerpujący materiału dowodowego.

Podstawa prawna:

art. 864 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (DzU nr 16, poz. 93 ze zm.)

art. 7, art. 77 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. DzU z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.)

art. 56, art. 57 pkt 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (DzU nr 157 poz. 1240 ze zm.)