Postulat, aby zasady macierzyńskiej opieki były takie same dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r., nie znalazł – z racji budżetowych – uznania. W projekcie nie uwzględniono też postulatu wprowadzenia dłuższego urlopu dla matek wcześniaków. Niestety nie ma również możliwości wyrównywania wysokości zasiłku macierzyńskiego w razie rezygnacji z części urlopu rodzicielskiego. Na ten defekt uwagę zwracało Rządowe Centrum Legislacji. Spotkanie w resorcie pracy z mamami pociech urodzonych do 17 marca tego roku nie zaowocowało więc zmianami w projekcie ustawy.
Więcej niż jedno
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami resortu nowelizacja ma wejść w życie 1 września, a nie 10 czerwca, jak chciały „matki I kwartału". Wszystko dlatego, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, w tym fundusz chorobowy, jest deficytowy, tzn. że wpływające od ubezpieczonych składki nie wystarczą na sfinansowanie wydatków. Koszty te musiałyby zostać pokryte przez budżet państwa, co w obecnej sytuacji nie jest możliwe – czytamy w uzasadnieniu projektu.
To oznacza, że z wydłużonych dodatkowych urlopów macierzyńskich i nowych rodzicielskich skorzysta mama, która urodziła jedno dziecko 18 marca 2013 r. lub później. Będzie mieć więcej o 28 tygodni płatnego wolnego niż pracownica, która powiła dziecko dzień wcześniej (od 1 września będzie mieć prawo do dwóch tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego).
Na nowelizacji zyskają rodzicie wszystkich bliźniaków i dzieci z porodów wielorakich urodzone w 2013 r. Dłużej z dzieckiem będzie mogła zostać podwójna mama pod warunkiem, że wydała na świat pociechy po 16 grudnia 2012 r. Nowe zasady obejmą rodziców trojaczków, jeśli dzieci urodziły się po 2 grudnia 2012 r., a czworaczków – po 18 listopada 2012 r.
Te same zasady
Ile było porodów dzieci w czepku urodzonych? Z danych udostępnionych „Rz" przez GUS wynika, że od 17 do 31 grudnia 2012 r. bliźniaczych porodów było 68. W grudniu zeszłego roku były również trzy porody trojaczków, a w listopadzie przyszły na świat czworaczki.
– Jeśli chodzi o dane za 2013 r., to zbiór za I kwartał będzie dostępny dopiero w lipcu – dowiedziała się „Rz" w Wydziale Prasowym Departamentu Informacji GUS. Rodzice wszystkich pociech urodzonych w tym roku w porodach wielorakich będą cieszyć się dłuższym urlopem rodzicielskim.
Kwietniowa wersja nowelizacji zrównuje rodzicielskie uprawnienia cywili i mundurowych. Chodzi zwłaszcza o określenie wysokości uposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy w okresie urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w wysokości analogicznej do zasiłku macierzyńskiego otrzymywanego przez pracowników.
Wprowadzona została także zasada wyrównywania wysokości uposażenia w razie rezygnacji z całości lub z części dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub z całości rodzicielskiego.
Etap legislacyjny: skierowany do Rady Ministrów