Tachografy cyfrowe może sprawdzać tylko technik warsztatu posiadający uprawnienie w tym zakresie. Dokumentem stwierdzającym posiadanie tych uprawnień jest zaświadczenie wydawane przez prezesa Głównego Urzędu Miar na okres 4 lat, na wniosek zainteresowanego. Zaświadczenie takie otrzyma tylko osoba, która zdała z wynikiem pozytywnym egzamin z zakresu sprawdzania tachografów cyfrowych. Jednocześnie nie może ona być prawomocnie skazana za przestępstwo przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu, wymiarowi sprawiedliwości, porządkowi publicznemu, ochronie informacji, wiarygodności dokumentów, mieniu lub obrotowi gospodarczemu.
Warto przypomnieć, że zakres i tryb przeprowadzania egzaminu określa rozporządzenie ministra gospodarki z 14 kwietnia 2006 r. w sprawie uprawnienia dla technika warsztatu do wykonywania sprawdzeń tachografów cyfrowych. Egzamin z zakresu sprawdzania tachografów cyfrowych składa się z trzech części: pisemnej, ustnej i praktycznej. Egzamin organizuje się dla grup liczących od 10 do 20 osób.
Dopuszczalne jest przeprowadzenie egzaminu dla mniejszej liczby kandydatów. Wniosek o dopuszczenie do egzaminu należy złożyć bezpośrednio w siedzibie prezesa albo drogą pocztową pod adresem Głównego Urzędu Miar z dopiskiem „egzamin".
Zakres przedmiotowy części pisemnej i ustnej egzaminu określa § 4 ust. 1 rozporządzenia. W myśl przepisów, egzaminowany musi wykazać znajomość metod wykonywania pomiarów, wymagań stawianych przyrządom pomiarowym oraz umiejętność analizy i ocen wyników sprawdzenia, wiedzę z zakresu archiwizowania danych zapisanych na kartach warsztatowych. Część praktyczna egzaminu obejmuje sprawdzenie umiejętności m.in. w zakresie: obsługi tachografów cyfrowych, przeprowadzania czynności sprawdzenia poprawności działania tachografów cyfrowych, czy też przeprowadzania kalibracji tachografów cyfrowych.
Część pisemną egzaminu, która trwa 40 minut, prowadzi się w formie testu jednokrotnego wyboru, który składa się z 20 pytań. Za każdą prawidłową odpowiedź kandydat otrzymuje jeden punkt. Za brak odpowiedzi lub odpowiedź nieprawidłową – zero punktów. Część pisemną egzaminu uznaje się za zaliczoną w przypadku prawidłowej odpowiedzi na co najmniej 15 pytań. Część ustna egzaminu polega na udzieleniu odpowiedzi na cztery pytania wylosowane przez kandydata z zestawów pytań. Etap ten zostaje zaliczony w przypadku prawidłowej odpowiedzi na co najmniej 3 pytania.
Część praktyczna egzaminu polega na wykonaniu zadania egzaminacyjnego, mającego na celu wykazanie praktycznych umiejętności kandydata w zakresie sprawdzania tachografów cyfrowych, wylosowanego przez kandydata spośród zestawu zadań. Część praktyczną egzaminu uznaje się za zaliczoną w przypadku bezbłędnego wykonania zadania.