Aktualizacja: 24.05.2019 02:00 Publikacja: 24.05.2019 05:30
Foto: Adobe Stock
Na koniec kwietnia br. stosunek upadłości spółek prawa handlowego w odniesieniu do liczby średnich i dużych firm kształtował się na poziomie 0,86 proc.
Czytaj także: Centralny Rejestr Upadłości i Restrukturyzacji znikł, zanim powstał
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Ogłoszenie upadłości nie prowadzi do wygaśnięcia czy rozwiązania umowy ubezpieczenia obowiązkowego ani do przedłużenia bytu prawnego takiej umowy. W pozostałych przypadkach decyzja może należeć do syndyka i sędziego komisarza.
Przedmiotem umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie mogą być zarówno ruchomości, jak i nieruchomości. Kiedy warto skorzystać z tej formy zabezpieczenia wierzytelności? Na czym ona polega?
Kilkadziesiąt osób zgromadziło się w czwartek pod budynkiem SO w Warszawie, domagając się energicznego działania w sprawie upadłości spółki GGH PF3, właściciela połowy budynku Mennica Legacy Tower. Liczą, że dzięki temu odzyskają pieniądze zainwestowane w budowę.
O ile klienci FTI, którzy u touroperatora wykupili wakacje zorganizowane, mają zagwarantowany zwrot pieniędzy, o tyle sytuacja hotelarzy, agentów turystycznych, linii lotniczych, banków i państwowego Funduszu Stabilizacji Gospodarczej, którzy chcieliby odzyskać swoje pieniądze, wygląda źle.
Warszawskie biuro podróży specjalizujące się w organizowaniu wyjazdów do dalekich krajów, Tamada Tour, zgłosiło niewypłacalność. Jego gwarancja jest za mała, by pokryć odszkodowania dla klientów.
Podwykonawca wykonał swoją umowę w całości, ale wykonawca nie zapłacił mu wynagrodzenia za wykonane roboty. Po rozliczeniu umowy z inwestorem ogłosił upadłość. Podwykonawca wystąpił więc z roszczeniem przeciwko inwestorowi. Jakie rozstrzygnięcie wydał sąd?
Ochrona majątku bywa często motywowana potrzebą oddzielenia ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością od wpływu tego ryzyka na majątek prywatny, będący często dorobkiem życia. Im większa skala działalności, tym większe ryzyko powstania sporów sądowych, które mogą prowadzić do egzekucji roszczeń lub upadłości przedsiębiorcy.
Wierzytelność na kwotę 180 tys. zł ma być powodem do ogłoszenia upadłości Mennica Legacy Tower, rentownego wieżowca wartego miliony złotych. Jeśli tak się stanie, szanse na odzyskanie pieniędzy przez obligatariuszy będą praktycznie żadne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas