VAT
- Minister finansów wprowadził mnóstwo zmian do rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Weszły one w życie 1 stycznia 2013 roku. Jednak do udokumentowania czynności całkowicie dokonanych przed Nowym Rokiem stosuje się przepisy dotychczasowe (DzU z 18 grudnia, poz. 1428).
- Także od 1 stycznia obowiązuje nowy wzór zawiadomienia o skorygowaniu podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego (VAT-ZD) (DzU z 21 grudnia, poz. 1451).
- Kolejne zmienione rozporządzenie dotyczy wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT. A nowy jego przepis stanowi, że w razie nabycia towarów i usług przed 1 stycznia 2013 r. (data wejścia w życie rozporządzenia) udokumentowanego fakturą VAT-MP, do obniżenia kwoty podatku należnego stosuje się par. 18 tego rozporządzenia, ale w dotychczasowym brzmieniu (DzU z 28 grudnia, poz. 1485).
- Następne rozporządzenie dotyczące VAT, które rozpoczęło swój żywot także 1 stycznia, dotyczy przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (DzU z 29 grudnia, poz. 1528).
- Artykuł 146f ustawy o VAT mówi o stawkach podatku uzależnionych od relacji państwowego długu publicznego do produktu krajowego brutto. W związku ze zmienioną ustawą o finansach publicznych art. 146f ustawy o VAT wzbogacił się, od 1 stycznia, o nowe treści (DzU z 12 grudnia, poz. 1530).
- Nowe wzory deklaracji VAT stosuje się, począwszy od rozliczenia za pierwszy okres rozliczeniowy 2013 r. Są to deklaracje:VAT-7, VAT – 7K i VAT-7D oraz objaśnienia do nich (DzU z 31 grudnia, poz. 1550).
AKCYZA
- Ustawa o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej zmieniła aż 15 ustaw, w tym ustawę o podatku akcyzowym. W tej zaś najwięcej miejsca zajmują korekty dotyczące suszu tytoniowego. Ale jest też mowa np. o takich wyrobach akcyzowych, jak energia elektryczna, alkohol, węgiel. Ustawa weszła w życie 1 stycznia, ale niektóre przepisy akcyzowe obowiązują już od 24 grudnia (DzU z 24 grudnia, poz. 1456).
Pozostałymi zmienionymi ustawami są: o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; o zawodach lekarza i lekarza dentysty; o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych; o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej; o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi; o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy; o finansach publicznych; przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych; o rachunkowości; o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej; o zawodach pielęgniarki i położnej; Karta nauczyciela.
- Przekazanie znaków akcyzy następcom prawnym lub podmiotom przekształconym wymaga pisemnego powiadomienia właściwego naczelnika urzędu celnego w sprawach znaków akcyzy nie później niż trzy dni przed przekazaniem. Więcej: w rozporządzeniu ministra finansów, które weszło w życie 1 stycznia (DzU z 29 grudnia, poz. 1522).
- Załączniki 1, 3, 4 i 7 rozporządzenia ministra finansów w sprawie zezwoleń na wykonywanie działalności w zakresie podatku akcyzowego wzbogaciły się – od 1 stycznia – o następującą pozycję: Wyroby o kodach: CN 3811 11 10, 3811 11 90, 3811 19 00 i 3811 90 00 (DzU z 29 grudnia, poz. 1524). Z następnego rozporządzenia tego samego ministra, dotyczącego warunków prowadzenia składów podatkowych, wynika, że akcyzowe wyroby energetyczne o wskazanych wyżej kodach mogą być magazynowane w zbiornikach, które nie mają dowodów legalizacji, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2014 r. (DzU z 29 grudnia, poz. 1525).
- W podatku akcyzowym od 1 stycznia obowiązują trzy nowe wzory: zgłoszenia rejestracyjnego (AKC-R), potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego (AKC-PR), zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających podatkowi akcyzowemu, czynności związanych z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie lub o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej (AKC-Z) (DzU z 29 grudnia, poz. 1532).
ORDYNACJA PODATKOWA
- Kolejne rozporządzenie zostało wydane na podstawie ordynacji podatkowej i dotyczy sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone. Weszło w życie 1 stycznia (DzU z 31 grudnia, poz. 1537).
- Na koniec przypomnienie, że istotne zmiany w PIT, CIT, VAT, podatku akcyzowym oraz ordynacji podatkowej wprowadziła, opublikowana 30 listopada 2012 r., choć obowiązująca od 1 stycznia 2013 r., ustawa o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (DzU z 30 listopada, poz. 1342).
KONTROLA SKARBOWA
Od 1 stycznia 2013 r. terytorialny zasięg działania dyrektora urzędu kontroli skarbowej obejmuje:
1) w Warszawie: województwo mazowieckie, z wyłączeniem powiatów: białobrzeskiego, ciechanowskiego, garwolińskiego, gostyńskiego, grójeckiego, kozienickiego, makowskiego, mińskiego, mławskiego, lipskiego, łosickiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, płockiego, płońskiego, przasnyskiego, przysuskiego, pułtuskiego, radomskiego, siedleckiego, sierpeckiego, sochaczewskiego, sokołowskiego, szydłowieckiego, węgrowskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego, zwoleńskiego, żuromińskiego, żyrardowskiego oraz miasta na prawach powiatu: Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce,
2) w Białymstoku: województwo podlaskie, a także wchodzące w skład województwa mazowieckiego powiaty: ostrołęcki, ostrowski, sokołowski, węgrowski, wołomiński, wyszkowski oraz miasto na prawach powiatu Ostrołęka,
3) w Bydgoszczy: województwo kujawsko-pomorskie, oraz wchodzące w skład województwa mazowieckiego powiaty: gostyński, sierpecki, płocki, płoński oraz miasto na prawach powiatu Płock,
4) w Gdańsku: województwo pomorskie,
5) w Katowicach: województwo śląskie,
6) w Kielcach: województwo świętokrzyskie, z wyłączeniem powiatu sandomierskiego, a także wchodzące w skład województwa mazowieckiego powiaty: białobrzeski, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki, zwoleński oraz miasto na prawach powiatu Radom,
7) w Krakowie: województwo małopolskie,
8) w Lublinie: województwo lubelskie, a także wchodzące w skład województwa mazowieckiego powiaty: garwoliński, kozieniecki, miński, łosicki, siedlecki oraz miasto na prawach powiatu Siedlce,
9) w Łodzi: województwo łódzkie, a także wchodzące w skład województwa mazowieckiego powiaty: grójecki, sochaczewski, żyrardowski,
10) w Olsztynie: województwo warmińsko-mazurskie, oraz wchodzące w skład województwa mazowieckiego powiaty: ciechanowski, makowski, mławski, pułtuski, przasnyski, żuromiński,
11) w Opolu: województwo opolskie,
12) w Poznaniu: województwo wielkopolskie, z wyłączeniem powiatów międzychodzkiego i wolsztyńskiego,
13) w Rzeszowie: województwo podkarpackie, a także wchodzący w skład województwa świętokrzyskiego powiat sandomierski,
14) w Szczecinie: województwo zachodniopomorskie, z wyłączeniem powiatu myśliborskiego,
15) we Wrocławiu: województwo dolnośląskie,
16) w Zielonej Górze: województwo lubuskie, a także wchodzący w skład województwa zachodniopomorskiego powiat myśliborski oraz wchodzące w skład województwa wielkopolskiego powiaty międzychodzki i wolsztyński (DzU z 17 grudnia, poz. 1416).
PRZEDSIĘBIORCY
- Osoby prowadzące pozarolniczą działalność, czyli tytułowi przedsiębiorcy, którzy w latach 1999–2009 nie płacili składek na ZUS, mogą wystąpić o ich umorzenie. Szansę tę daje im ustawa z 9 listopada 2012 r., która weszła w życie 15 stycznia 2013 r. (DzU z 31 grudnia, poz. 1551).
KODEKS PRACY
- Z kodeksu pracy ubyły dwa przepisy: art. 209 oraz art. 283 § 2 pkt 1. Wedle pierwszego pracodawca rozpoczynający działalność musiał o tym zawiadamiać inspektorów pracy i sanitarnego, a wedle drugiego podlegał grzywnie, jeśli tego nie zrobił (DzU z 2 stycznia, poz. 2).
PRAWO POCZTOWE
- 1 stycznia 2013 r. prawo pocztowe z 2003 r. ustąpiło miejsca nowemu prawu pocztowemu uchwalonemu 23 listopada 2012 r. Niestety oznacza to także zmiany w 46 ustawach, w tym podatkowych (DzU z 29 grudnia, poz. 1529).
PRAWO CELNE
- Od 2 stycznia obowiązuje rozporządzenie ministra finansów ustanawiające skład wolnocłowy na terenie Portu Lotniczego Lublin. Jego obszar wynosi 205,14 mkw. (DzU z 28 grudnia, poz. 1495).
EMERYTURY
- W związku z wejściem w życie ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego zmieniło się od 1 stycznia 20 ustaw dotyczących określonych grup zawodowych, np. nauczycieli, sędziów, pracowników urzędów państwowych, funkcjonariuszy celnych (DzU z 31 grudnia, poz. 1544).
ŚWIADCZENIA RODZINNE
- Od 1 stycznia obowiązuje poważnie znowelizowana ustawa o świadczeniach rodzinnych, która wymusiła zmiany w kolejnych dziewięciu ustawach (DzU z 31 grudnia, poz. 1548), a od 4 stycznia obowiązuje akt wykonawczy do tej ustawy, czyli rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (DzU z 3 stycznia 2013 r., poz. 3).
ZAWODY
- Bibliotekarze. Minister kultury i dziedzictwa narodowego wydał nowe rozporządzenie, które określa wymagania kwalifikacyjne dla bibliotekarzy oraz specjalistów innych zawodów zawiązanych z działalnością biblioteczną.
Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach starszego bibliotekarza, kustosza i starszego kustosza, którzy 27 grudnia (data wejścia w życie rozporządzenia) nie spełniali nowych wymagań, mogą zajmować te stanowiska jeszcze przez dziewięć lat (DzU z 12 grudnia, poz. 1394).
- Lekarze.
a) Minister zdrowia określił, obowiązujący od 1 stycznia 2013 r., wykaz specjalizacji uprawniający lekarza do samodzielnego wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej w medycznym laboratorium diagnostycznym (DzU z 18 grudnia, poz. 1420).
b) Do 31 grudnia 2020 r. lekarzem systemu, czyli specjalistą w dziedzinie medycyny ratunkowej, może być lekarz mający specjalizację albo tytuł specjalisty wskazane w nowym art. 57 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym obowiązującym od 31 grudnia 2012 r. (DzU z 27 grudnia, poz. 1459).
c) Wysokość zasadniczego miesięcznego wynagrodzenia lekarza i lekarza dentysty odbywającego specjalizację w ramach rezydentury w 16 dziedzinach wskazanych w rozporządzeniu ministra zdrowia wynosi 3602 zł w pierwszych dwóch latach, a po dwóch latach – 3890 zł. Jeśli jest to specjalizacja z innej niż wskazane przez ministra dziedziny, to wynosi odpowiednio 3170 zł 3458 zł. Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia (DzU z 28 grudnia, poz. 1498).
d) Z kolei od 21 grudnia, ale z mocą od 1 października, obo- wiązuje zmienione rozporządzenie ministra zdrowia w spra- wie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty (DzU z 20 grudnia, poz. 1543).
e) A nowe rozporządzenie dotyczące specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów rozpoczęło swój żywot 9 stycznia (DzU z 8 stycznia, poz. 26).
- Prawnicy. Opłata roczna za aplikację radcowską jest równa 3,1-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę w dniu rozpoczęcia roku szkoleniowego. Dotyczące tej kwestii rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2013 r. (DzU z 18 grudnia, poz. 1427). Od tej samej daty opłata za udział w egzaminie notarialnym wynosi 80 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w roku przeprowadzania egzaminu (DzU z 28 grudnia, poz. 1478).
- Dyrektor sądu. Wynagrodzenie zasadnicze dyrektora sądu (przeciwko ustanowieniu tego stanowiska protestowało wielu sędziów), którego wysokość zależy od liczby sędziów w danej placówce, wynosi od 4500 zł do 8500 zł w sądach rejonowych i okręgowych oraz 11 000 zł w sądach apelacyjnych. Trochę mniej otrzymają ich zastępcy – wynika z rozporządzenia ministra sprawiedliwości, które weszło w życie 1 stycznia 2013 r. (DzU z 28 grudnia, poz. 1482).
WOJSKO
- Za niewydane w naturze przybory i środki do utrzymania higieny osobistej wypłaca się żołnierzom odbywającym zasadniczą służbę wojskową (i innym) tzw. równoważnik pieniężny. W 2010 r. równoważnik ów przykładowo wynosił 1,70 zł za krem do golenia czy 80 groszy za szczoteczkę do zębów. Od 28 grudnia 2012 roku stawki równoważnika wzrosły; te z naszego przykładu wynoszą teraz: 4, 04 zł (pianka do golenia) i 6,90 (szczoteczka do zębów) (DzU z 13 grudnia, poz. 1404).
- Tego samego dnia weszło w życie kolejne rozporządzenie ministra obrony narodowej, którego treść sprowadza się do zdania, że ze względów higieniczno-sanitarnych, wymogów BHP czy warunków klimatycznych dla żołnierzy wykonujących zadania w polskich kontyngentach wojskowych centralny organ logistyczny może ustalić inne normy umundurowania i wyekwipowania. Normy te precyzyjnie opisuje mrowie załączników (DzU z 12 grudnia, poz. 1405).
- Kolejne rozporządzenie tego ministra, zmienione i obowiązujące od 1 stycznia, dotyczy orzekania o inwalidztwie żołnierzy zawodowych, żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej oraz emerytów i rencistów wojskowych, a także właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (DzU z 28 grudnia, poz. 1504).
RACHUNKOWOŚĆ
- Od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje nowe rozporządzenie ministra finansów o zasadach rachunkowości oraz sprawozdań Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, z tym że dwa przepisy przejściowe (par. 32 i 33) odnoszące się do 2012 r. weszły w życie 21 grudnia 2012 r. (DzU z 20 grudnia, poz. 1442).
JEDNOLITY TEKST USTAWY:
- o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego (DzU z 2012 r., poz. 1460),