163,5 mln euro to dodatkowa pula środków w programie „Kapitał ludzki”, która powinna pozwolić objąć tzw. wsparciem aktywizacyjno-zawodowym ok. 44 tys. młodych osób do końca 2015 r. Zmiany w tym zakresie zostały przyjęte we wrześniu przez rząd. Dodatkowe środki finansowe w całości zostaną przeznaczone na finansowanie tzw. priorytetu VI „Rynek pracy otwarty dla wszystkich”.

Co to oznacza w praktyce? Mianowicie blisko 140 mln euro (85 proc. dodatkowych funduszy) będzie przeznaczone na sfinansowanie projektów powiatowych urzędów pracy mających na celu poprawę zdolności do zatrudnienia oraz podnoszenie poziomu aktywności zawodowej osób bezrobotnych (tzw. działanie 6.1.3).

Ponad połowa tych środków zostanie przeznaczona na aktywizację osób młodych, które będą miały możliwość skorzystania ze szkoleń zawodowych, staży, przygotowania zawodowego, jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz konsultacji i doradztwa związanego z jej prowadzeniem. Pozostałe 15 proc. środków (blisko 25 mln euro) zostanie wykorzystane przez poszczególne regiony na dotacje i pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej (14,8 mln euro) oraz aktywizację osób bezrobotnych (9,9 mln euro).

Środki te pozwolą zatem na dodatkowe wsparcie promocji przedsiębiorczości i samozatrudnienia (działanie 6.2) oraz umożliwią zwiększenie udziału osób do 30. roku życia w projektach zakładających realizację programów aktywizacji zawodowej (działanie 6.1.1). Projekty te obejmują: szkolenia prowadzące do podniesienia, uzupełnienia lub zmiany kwalifikacji zawodowych, staże i praktyki zawodowe oraz pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe.