W czasach, gdy centra handlowe wypierają z rynku małe sklepy, coraz więcej przedsiębiorców musi szukać alternatywnego pomysłu na interes, który pozwoli im konkurować z dużymi dystrybutorami. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być założenie własnego sklepu internetowego.
Sprzedaż towarów za pośrednictwem sieci wiąże się z mniejszymi kosztami, które trzeba ponieść na otworzenie swojej firmy. Do prowadzenia sklepu internetowego nie jest konieczne wynajęcie lokalu, a jego ofertą można zainteresować nie tylko klientów z całego kraju, ale nawet z zagranicy. Sklep internetowy jest czynny całą dobę, a do jego obsługi nie trzeba zatrudniać personelu. Można też zaoszczędzić na magazynowaniu i pilnowaniu towaru.
Pomysł na biznes
Założenie sklepu internetowego wiąże się z szeregiem działań o charakterze technicznym i potrzebą dopełnienia formalności o charakterze prawnym. Każda osoba myśląca o prowadzeniu wirtualnej sprzedaży musi wiedzieć, że także i w tym przypadku najważniejszy jest pomysł na biznes. Internauci kupują dzisiaj najchętniej odzież, obuwie, książki, elektronikę i sprzęt komputerowy.
Duże zainteresowanie tego rodzaju asortymentem oznacza, że w tych branżach najsilniej będzie działać konkurencja. Powstający sklep internetowy musi więc oferować to, czego nie dają inni (np. inny asortyment, atrakcyjniejsza forma sprzedaży).
Własna firma
Prowadzenie zarobkowej działalności handlowej wiąże się z obowiązkiem zarejestrowania działalności gospodarczej. Ci, którzy posiadają już własną firmę muszą poszerzyć przedmiot wykonywanej działalności gospodarczej. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności, sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet jest oznaczona kodem PKD 47.91.Z.
Osoby, które nie prowadzą z kolei działalności gospodarczej, muszą ją założyć. Aby zarejestrować firmę, należy złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Można to zrobić drogą elektroniczną lub osobiście w urzędzie gminy. Złożenie wniosku nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wyczerpujące informacje na temat procedury zakładania własnej firmy można znaleźć m.in. na rządowej stronie internetowej www.firma.gov.pl.
Zalety sklepu internetowego
- Większy dostęp do potencjalnych klientów
- Niskie koszty założenia przedsiębiorstwa
- Brak konieczności wynajmowania lokalu i zatrudniania pracowników