Sejm rozpoczął prace nad nowelizacją kodeksu pracy, która zdejmie z przedsiębiorców zbędny obowiązek zgłaszania danych nowo utworzonej firmy do Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Ministerstwo Sprawiedliwości, pomysłodawca, podaje, że co roku rejestruje się prawie 700 tys. nowych podmiotów, a zmiany przyniosą im oszczędności.
W myśl obecnie obowiązującego art. 209 kodeksu pracy przedsiębiorca ma na zgłoszenie 30 dni. Później naraża się na karę przewidzianą w art. 283 § 2 pkt 1 k.p., czyli grzywnę od 1 tys. zł do 30 tys. zł.
Przedsiębiorcy i tak zgłaszają rozpoczęcie działalności do ZUS i rejestru REGON. Inspektorzy łatwo mogą więc dotrzeć do informacji o nowo zakładanych firmach.
Zmiana ma także podnieść pozycję Polski w rankingu Banku Światowego Doing Business. Teraz nasz kraj zajmuje w nim 62. miejsce, za Tunezją, Rwandą i Peru.
Projekt przewiduje także przyspieszenie wydania NIP spółkom. Naczelnik urzędu skarbowego numer identyfikacji podatkowej będzie nadawał niezwłocznie, nie później niż w ciągu trzech dni, bez względu na to, czy wniosek złożyła osoba fizyczna, czy spółka. Dzisiaj spółki muszą czekać na NIP nawet dwa tygodnie.
etap legislacyjny skierowany do drugiego czytania