- Zastępowanemu pracownikowi skończył się okres zasiłkowy i przestał też pobierać świadczenie rehabilitacyjne. Otrzymał prawo do renty. Chcielibyśmy z nim się rozstać bez wypowiedzenia w trybie art. 53 kodeksu pracy. Jak natomiast rozwiązać umowę z zastępcą, skoro jego angaż określał, że jest zatrudniony na czas usprawiedliwionej nieobecności zastępowanego pracownika? Czy mamy wręczyć mu wypowiedzenie? –

pyta czytelniczka.

W tej sytuacji umowa rozwiąże się automatycznie, nie trzeba jej wypowiadać. Jeśli firma nadal zechce zatrudniać zastępcę, to konieczne będzie podpisanie nowej „normalnej" już umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony. Jej dniem startu będzie dzień następujący po rozwiązaniu umowy na zastępstwo.

Kiedy taki kontrakt

Umowa na zastępstwo to rodzaj umowy na czas określony. Zgodnie z art. 25 § 1 k.p. na podstawie takiego angażu można zatrudnić pracownika (tzw. zastępcę) na czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy innego pracownika, np. przebywającego na urlopie macierzyńskim, wychowawczym czy na długotrwałym zwolnieniu lekarskim lub urlopie bezpłatnym.

—Monika Hernecka jest dyrektorem operacyjnym FUTUREA Grupa Doradcza sp. z o.o.

—Ewa Kurz jest specjalistką ds. kadr i płac w tej firmie