Prawo upadłościowe: nowa dyrektywa unijna drugą szansa dla firm

Unia Europejska chce ujednolicenia prawa upadłościowego w różnych krajach członkowskich. Wszystko po to, aby zachęcić inwestorów do rozwijania działalności poza granicami kraju. Dziś różnice w krajowych podejściach do tematu restrukturyzacji i upadłości są dla przedsiębiorców na tyle kłopotliwe, że stanowią istotną barierę w ekspansji zagranicznej firm. Rozwiązania przyjęte w projekcie dyrektywy są zbliżone do tych przewidzianych w polskim prawie restrukturyzacyjnym.

Publikacja: 29.04.2019 10:46

Prawo upadłościowe: nowa dyrektywa unijna drugą szansa dla firm

Foto: 123RF

Liczba postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych w całej Europie wzrasta. Połowa działalności na unijnym rynku zamyka się przed upływem 5 lat . Szacuje się, że na terenie UE 600 przedsiębiorstw dziennie ogłasza upadłość, pozbawiając pracy 1,7 mln ludzi rocznie , a zagranicznych partnerów pozostawiając bez możliwości odzyskania swoich należności. Różnorodność przepisów w poszczególnych krajach sprawia, że wielu przedsiębiorców w obawie o trudny potencjalny proces upadłościowy swoich kontrahentów, nie nawiązuje relacji biznesowych z inwestorami poza swoim krajem.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama