Co prawda resort sprawiedliwości przygotował projekt ustawy deregulującej dostęp do niektórych zawodów, w tym taksówkarza, jednak zmiany nie zostały jeszcze uchwalone przez parlament. Obowiązują zatem dotychczasowe rozwiązania –  przynajmniej w tym sezonie letnim (w przyszłym roku może się to zmienić, wszystko zależy od tempa prac legislacyjnych). A to oznacza, że warunkiem niezbędnym do wykonywania zawodu taksówkarza jest posiadanie licencji (i to również wtedy, gdy chcemy jeździć taksówką turystyczną jedynie przez kilka miesięcy w roku).

Zanim się dostanie licencję, trzeba obowiązkowo ukończyć szkolenie z zakresu transportu drogowego taksówką – potwierdzone zdanym egzaminem (jest ono odpłatne). To dlatego, że osoba, która chce ubiegać się o licencję taksówkarza, musi wykazać się wiedzą z zakresu topografii swojej miejscowości i poznać prawne zagadnienia związane z tym zawodem. Szkolenie na przyszłego taksówkarza kończy się zdaniem egzaminu, który przeprowadzają komisje egzaminacyjne powołane przez starostę.

Aby zostać taksówkarzem, poza ukończeniem szkolenia, konieczne jest jeszcze posiadanie odpowiednich uprawnień do kierowania pojazdem (kategoria B). Trzeba mieć też ukończone 21 lat, być zdrowym (co musi być potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem lekarskim), przedstawić zaświadczenie o braku przeciwwskazań psychologicznych do pracy, nie można też być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa.

Mając to wszystko, trzeba postarać się o licencję (również za nią należy zapłacić). Jest ona wydawana na określony pojazd i teren działania (gmina, gminy sąsiadujące lub miasto). Licencję na obszar gminy (w formie decyzji administracyjnej) wydaje, odmawia jej udzielenia, zmienia lub cofa wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Natomiast licencję na obszar gmin sąsiadujących możesz uzyskać w urzędzie miasta lub urzędzie powiatowym właściwym ze względu na nasze miejsce zamieszkania albo siedzibę naszej firmy. W niektórych miastach ustalany jest limit licencji (a to oznacza, że nie jest łatwo ją uzyskać).

Aby wozić wczasowiczów turystyczną taksówką, trzeba oczywiście mieć samochód. Nasza taksówka powinna mieć taksometr i kasę fiskalną (muszą być homologowane). Dobrze też, aby miała klimatyzację (przyda się w upalne dni) i odpowiednie systemy bezpieczeństwa.

Teren działania jest ograniczony

Taksówkarz ma prawo wykonywać swój zawód tylko na obszarze wskazanym w licencji.

Co prawda może przewozić pasażerów z obszaru wskazanego w licencji na teren innej gminy (np. z Kołobrzegu do Łeby), ale w tamtej gminie (Łebie) nie ma prawa oferować swoich usług jako taksówkarz (może jednak zabrać pasażera w drodze powrotnej – jeśli tylko taki się trafi).