Badania lekarskie pracowników ochrony fizycznej będą mogli przeprowadzać wszyscy lekarze posiadający uprawnienia do wykonywania badań profilaktycznych. Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wydanie licencji oraz posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej.

Ministerstwo Zdrowia zrezygnowało z wykazu instytucji uprawnionych do przeprowadzania takich badań. Zmiany poprawią konkurencyjność usług. Rynek jest stosunkowo duży – rocznie przeprowadza się ok. 50 tys. takich badań. Oznacza to, że na jednego lekarza przypada tygodniowo 43 pacjentów.

Pracownicy nie będą musieli chodzić do lekarza dwa razy – raz do lekarza medycyny pracy na badania okresowe i drugi raz do placówki uprawnionej do przeprowadzania badań ochroniarzy. Po zmianach wystarczy jedna wizyta.

Badanie obejmie m.in. ogólną kontrolę stanu zdrowia (układu krążenia, układu ruchu i układu nerwowego) oraz badanie okulistyczne. Badania neurologiczne i psychiatryczne będą przeprowadzone dodatkowo, jeżeli lekarz stwierdzi, że są niezbędne.

Ze względu na węższy zakres cenę badań obniżono z 350 do 250 zł. Osoby ubiegające się o licencję pracownika ochrony fizycznej zapłacą za nie z własnej kieszeni. Za tych, którzy posiadają już uprawnienia i są zatrudnieni, pieniądze na kontrolę lekarską wyłoży pracodawca. Opłata będzie podwyższana o kwotę podatku od towarów i usług tylko w przypadku ubiegania się o wydanie licencji pracownika ochrony fizycznej.

Rozporządzenie wprowadza tryb odwoławczy. Pracodawcy lub kierowani na badania, którzy nie zgadzają się z treścią orzeczenia lekarskiego, będą mogli wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy.

etap legislacyjny konsultacje społeczne