Niestety, z możliwości tej nadal skorzystają tylko te osoby, które mają kwalifikowany podpis elektroniczny lub potwierdzony profilem zaufanym ePUAP. Jeśli ktoś takiego podpisu nie ma, to po wypełnieniu wniosku musi go wydrukować i zanieść do gminy albo wysłać listem poleconym (w tym jednak wypadku konieczne będzie notarialne poświadczenie podpisu, ewentualnie późniejsza wizyta w urzędzie).
Dla osoby, która stawia pierwsze kroki w biznesie, istotna będzie jednak informacja, że wystarczy wypełnić formularz CEIDG-1, aby dopełnić również pozostałych formalności, w tym zgłoszenia w ZUS, GUS oraz w urzędzie skarbowym wraz z wyborem formy opodatkowania (jeśli jednak przedsiębiorca chce zarejestrować się jako podatnik VAT – będzie musiał wysłać oddzielne zgłoszenie, z tym że może zrobić to przez Internet).
Gdy działalność będzie prowadziło małżeństwo, każde z nich musi osobno wypełnić wniosek. Podobnie będzie ze wspólnikami spółki cywilnej (bo każdy jest odrębnym przedsiębiorcą).
Zasada jest taka, że dzień wysłania (lub złożenia wniosku) jest tym dniem, od którego przedsiębiorca rozpoczyna prowadzenie działalności. Może jednak najpierw się zarejestrować, a działalność rozpocząć w późniejszym terminie. W takim jednak wypadku powinien we wniosku wpisać ten późniejszy termin. To ważne i warto o tym pamiętać. Jeśli bowiem nie określimy późniejszej daty rozpoczęcia działalności, może się okazać, że choć jej jeszcze nie prowadzimy, będziemy musieli opłacić składki czy podatki za pierwszy miesiąc, bo z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej będzie wynikało, że firma już istnieje.
Gdy działalność ma być prowadzona w formie spółki, rejestracja powinna nastąpić w Krajowym Rejestrze Sądowym. Pamiętajmy, że istnieje możliwość zarejestrowania spółki z o.o. przez stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości: www. ms.gov.pl w 24 godziny. Znajdziemy na niej po prawej stronie zakładkę „rejestracja spółki z o.o.". Po kliknięciu otworzy się portal rejestracyjny (trzeba będzie się zarejestrować, następnie wypełnić wniosek, nie jest konieczny certyfikowany podpis elektroniczny). Po opłaceniu wniosek trafia do KRS, który najczęściej następnego dnia przesyła wnioskodawcy na jego konto informację o rejestracji.