Z dwóch dużych projektów informatycznych zapowiedzianych na nowy rok ruszyła tylko elektroniczna rejestracja spółki z o.o., tzw. S-24, natomiast uruchomienie systemu wydawania odpisów jest przesunięte.
Jak powiedział „Rz" Jarosław Paszke, dyrektor Departamentu Informatyzacji Rejestrów Sądowych MS, system internetowego wydawania odpisów z KRS będzie uruchomiony w II kwartale 2012 r.:
– Można by już wydawać e-odpisy np. ze spółek S-24, chodzi jednak o to, by cały system był dopięty i objął wydruki internetowe dotyczące nie tylko spółek, ale wszystkich podmiotów rejestrowanych w KRS, np. spółdzielni czy fundacji.
Ruszyła natomiast rejestracja elektroniczna spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, tzw. S-24, rejestrowanych w ciągu 24 godzin. Choć system działa od dziesięciu dni, już ponad trzysta osób założyło konta na Platformie Usług Elektronicznych dla KRS, do wczoraj złożono też kilkadziesiąt wniosków o rejestrację spółki. Pojawiły się już pewne problemy z poprawnym odczytaniem elektronicznego formularza (tylko w tej formie można złożyć wniosek), gdyż pewne hasła dotyczące udziałów nie były jednoznaczne i wywoływały uwagi sędziów. Z tego powodu w poniedziałek nastąpiła krótka przerwa w pracy systemu, e-formularz poprawiono i system znów działa.
Pierwszy wniosek, jaki wpłynął do krakowskiego KRS, musiał być oddalony.
– Okazało się, że wskazane w formularzu udziały w spółce nie sumowały się – powiedział „Rz" Robert Jurga, sędzia wizytator z Krakowskiego Sądu Okręgowego.
W stolicy nie jest lepiej. Jak powiedziała „Rz" sędzia Maja Smoderek, rzecznik warszawskiego Sądu Okręgowego, pierwsze dwa wnioski o rejestrację miały braki, jeden nie miał w ogóle ostatniej strony. Mimo pierwszych niepowodzeń liczba wniosków rośnie z dnia na dzień.
364 przedsiębiorców ma już konta w Krajowym Rejestrze Sądowym umożliwiające e-rejestrację
Przypomnijmy, że e-rejestracja ogranicza pole modyfikacji umowy spółki, jest jednak pewna swoboda m.in. co do liczby wspólników czy udziałów. Po zarejestrowaniu umowa może być zmieniona przed notariuszem, którego w e-procedurze nie ma.
– Ważniejszy jest system wydawania odpisów z KRS, gdyż dotyczy większej liczby osób – wskazuje Bartłomiej Przymusiński, sędzia gospodarczy z Poznania. – Jeśli ustawodawca zadecydował, że system ma ruszyć 1 stycznia 2012 r., to tego dnia powinien ruszyć.
Do tej pory KRS wydaje odpisy i zaświadczenia zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, ale moc dokumentów urzędowych mają tylko papierowe. Zgodnie z obowiązującym od Nowego Roku prawem moc taką mają też mieć wydruki internetowe. Co ważne, elektroniczne odpisy będą wydawane bezpłatnie.
44 wnioski elektroniczne o rejestrację S-24 złożono w całej Polsce wczoraj do południa
Właśnie bezpłatność była jedną z bardziej kontrowersyjnych kwestii w trakcie doprecyzowywania systemu. Powstał też spór, jak daleko powinno sięgać zabezpieczenie e-podpisu, by nie było fałszerstw. Jak wskazuje dyrektor Paszke, z tego powodu dopiero w ostatnich dniach grudnia wydano ostatnie akty wykonawcze. Przesądziły one, że podpis będzie odformalizowany, na wzór stosowanego w e-sądzie, a opłaty za internetowe odpisy zniesione. Był to ukłon w stronę przedsiębiorców, by zachęcić ich do korzystania z nowych narzędzi.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.domagalski@rp.pl