W miniżłobku nie wystarczy jedna sala. Poza tą do zabawy potrzebna jest druga, w której dzieci mogą spać. Chociaż szczegóły określa rozporządzenie w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych dotyczących żłobków i klubów dziecięcych (DzU z 2011 r. nr 69, poz. 367), nie wszystko jest jasne.
– Uważam, że choćby ze względu na konieczność odpowiedniej wymiany powietrza każda z sal, zarówno ta do dziennego pobytu, jak i ta do odpoczynku, powinna mieć co najmniej 16 mkw. – mówi Jan Orgelbrand , zastępca głównego inspektora sanitarnego. – Rozporządzenie dla nas jest jednoznaczne. Mówi, że „powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od trzech do pięciorga dzieci wynosi co najmniej 16 mkw.; w przypadku liczby dzieci większej niż pięć powierzchnia ulega odpowiedniemu zwiększeniu na każde kolejne dziecko"– cytuje inspektor i dodaje: – Wyraźnie jest mowa o pomieszczeniu, a nie o pomieszczeniach.
Czyli jego zdaniem dwie sale to minimum 32 mkw. powierzchni, na której mają przebywać dzieci (do tego trzeba doliczyć miejsce na kuchenkę, szatnię czy łazienkę).
Inaczej sprawę wyjaśnia resort pracy, odpowiadając na pytania zainteresowanych. Proponuje dwa warianty.
Pierwsza możliwość jest taka: jedno pomieszczenie ma minimum 16 mkw. (dla piątki dzieci) czy co najmniej 41 mkw. (dla maksymalnej 15- osobowej grupy), a drugie to sypialnia, której powierzchni nie wlicza się do powierzchni żłobka, jeżeli jest na stałe wyłączona z możliwości prowadzenia w niej innych zajęć.
Wielkości sypialni przepisy nie ustalają, może być ona dowolna. Drugi wariant jest jeszcze korzystniejszy dla szukających lokalu na żłobek.
„Gdy w żłobku znajduje się np. bawialnia i pomieszczenie wielofunkcyjne, w którym znajdują się składane łóżka i w którym dzieci jednocześnie się bawią, to powierzchnię obu pomieszczeń liczymy łącznie" – czytamy na stronie internetowej MPiPS: www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/opieka-nad-dzieckiem-w-wieku-do-lat-trzech/komunikaty/odpowiedzi-na-najczesciej-zadawane-pytania-dotyczace-ustawy-o-opiece-nad-dziecmi-do-lat-3/.
Które stanowisko ma wybrać osoba zamierzająca otworzyć żłobek? Jeśli ktoś chce szybko przejść formalności i rozpocząć działalność, radzimy jednak dostosować się do wymagań inspekcji sanitarnej, bo to ona opiniuje obiekt, a bez pozytywnej opinii inspekcji nie da się otworzyć małego żłobka.
Więcej w serwisie:
»
»
»
»
»
»