Zdarza się, że to tata, a nie mama, dostanie zasiłek. Chodzi m.in. o sytuację, gdy przyjmie dziecko na wychowanie. Ma wówczas prawo do zasiłku macierzyńskiego na tych samych zasadach co kobieta (opisanych wcześniej). Ale nie tylko wtedy.
Również w razie śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu ojcu dziecka lub innemu członkowi najbliższej rodziny. Warunkiem jest, by przerwał on zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wynika to z art. 29 ust. 4 ustawy.
Ponadto matka dziecka po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres co najmniej 14 tygodni po porodzie może zrezygnować z dalszego pobierania tego świadczenia i wcześniej wrócić do pracy. W takim wypadku pozostałą część zasiłku macierzyńskiego musi wykorzystać pracujący ojciec dziecka. Zasada ta ma także odpowiednie zastosowanie w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie.
Przykład 4
Pani Agata prowadziła własną firmę.
Zaszła w ciążę i urodziła córkę. Z tego tytułu dostała zasiłek. Jeszcze w czasie ciąży otrzymała bardzo intratne, duże zlecenie od kontrahenta. Przyjęła je, ale z zastrzeżeniem że przystąpi do jego realizacji dopiero po upływie 14 tygodni po porodzie. Tak też się stało.
Pani Agata wróciła do aktywności zawodowej po 14 tygodniach od urodzenia dziecka, a jej mąż złożył w swojej firmie wniosek o urlop macierzyński w pozostałym, niewykorzystanym przez żonę wymiarze.
Czasem zdarza się, że matka musi zostać w szpitalu. Wtedy po wykorzystaniu przez nią zasiłku macierzyńskiego za osiem tygodni po porodzie może przerwać pobieranie tego świadczenia. Wówczas to ubezpieczony ojciec dziecka ma prawo do części zasiłku odpowiadającej okresowi pobytu matki w szpitalu.
Aby z niego skorzystać, musi przerwać pracę i opiekować się maluchem. Łączny wymiar świadczenia wykorzystanego przez rodziców nie może wówczas przekraczać wymiaru określonego w kodeksie pracy.
Również w razie gdy matka, która przyjęła dziecko na wychowanie, znajduje się w szpitalu, może przerwać pobieranie zasiłku macierzyńskiego po wykorzystaniu co najmniej ośmiu tygodni, a ze świadczenia korzysta wtedy tata wychowujący dziecko.
Ubezpieczony dostanie zasiłek także wtedy, gdy matka nie korzysta z tego świadczenia za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Ponadto ojciec może liczyć na zasiłek macierzyński w sytuacji, której nie przewiduje się w odniesieniu do kobiet. Mianowicie chodzi o urlop ojcowski, który w 2011 r. przysługuje w wymiarze jednego tygodnia. Skorzystanie z tego urlopu jest jednak dobrowolne.
Przerwa w wypłacie
Gdy dziecko choruje i wymaga opieki szpitalnej, ubezpieczona może po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego przez okres co najmniej ośmiu tygodni po porodzie przerwać okres pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Pozostałą jego część wykorzystuje wówczas w terminie późniejszym, po wypisaniu malucha ze szpitala.
Zobacz serwisy:
Kadry i płace » Urlopy » Urlop macierzyński i ojcowski