Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na model pracy w chmurze.

Korzystanie z aplikacji internetowych i umieszczanie danych na zewnętrznych serwerach jest rozwiązaniem tańszym i bardziej efektywnym. Decydujący się na jego wdrożenie przedsiębiorcy muszą jednak mieć świadomość, że nie wszystkie oferowane usługi są w pełni bezpieczne. Zwłaszcza, gdy serwery ulokowane są poza Unią Europejską np. w USA czy Azji. Niedawno przedstawiciele usługodawców cloud computing z USA przyznali, że mogą być zmuszeni do ujawnienia danych osób i firm władzom państwowym.

- Ostatnio na jednej z konferencji poświęconych pracy w chmurze jako przykład niebezpieczeństw podano duży przetarg telekomunikacyjny w Ameryce Południowej. Wygrał go dostawca z USA. Później okazało się, że służby przekazały mu dane handlowe zgromadzone w chmurze na temat ofert konkurencyjnych firm - mówi Łukasz Bendkowski z kancelarii CMS Cameron McKenna.

Zagrożeniem są też hackerzy.

- Dlatego trzeba zwrócić uwagę jakie zabezpieczenia są stosowane przez dostawców usług i czy wystarczająco chronią one przed dostępem do danych - uczula Stefan Cieśla prowadzący kancelarię specjalizującą się w nowych technologiach. Osobny problem stanowią dane osobowe. Ich przetwarzanie poza granicami UE może okazać się bardzo skomplikowane prawnie, jeśli nie niemożliwe.

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Firma

»

Dane osobowe i dobra osobiste

Prawo dla Ciebie

»

Twoje prawo

»

Internet, prawo komputerowe

»

Dane osobowe i dobra osobiste