- Od 1 maja znikają ograniczenia w zakresie swobody świadczenia usług. Teoretycznie więc przedsiębiorca próbujący wejść na rynek niemiecki będzie mógł prowadzić działalność gospodarczą w zakresie usług, zarówno zakładając firmę w Polsce, jak i startując z biznesem w Niemczech. Co jest dla niego korzystniejsze?

Thomas Urbańczyk, zastępca dyrektora generalnego w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej:

Nie można dać jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zarejestrowany w Polce architekt czy specjalista branży IT może sobie zupełnie dobrze radzić na rynku niemieckim bez przenoszenia firmy do Berlina czy Frankfurtu.

Jednak dla wielu rodzajów usług, przede wszystkim budowlanych, postrzegana za bardziej wiarygodną będzie firma działająca z terenu Niemiec.

Czy ma przy tym znaczenie wybór formy działalności?

Tak, i to kluczowe. Najmniej formalności jest przy zakładaniu samodzielnej działalności gospodarczej. Polecam ją jednak tylko tym, którzy zamierzają poprzestać na działaniach w małym zakresie.

Podstawowym mankamentem jest bowiem pełna osobista odpowiedzialność prowadzącego taką firmę. Można się wprawdzie od tego ubezpieczyć, ale wiąże się to z wysokimi kosztami.

Uważam, że taka forma działalności może się dobrze sprawdzić przy wykonywaniu tzw. wolnych zawodów.

W jakiej formie radzi pan rozpoczynać działalność firmom szukającym swojego miejsca na rynku budowlanym?

Ze względu zarówno na dużą odpowiedzialność finansową, jak i lepsze postrzeganie przez klientów proponuję w takim wypadku działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dla startujących z biznesem odpowiednia będzie tzw. Mini-GmbH.

Jest z tym wprawdzie związana bardziej skomplikowana procedura otwierania działalności i księgowości, ale nie stanowi problemu kapitał zakładowy, który, przynajmniej w teorii, zaczyna się od 1 euro. W tej formie już obecnie funkcjonuje na niemieckim rynku wiele spółek mających polskich udziałowców.

Czy osoba, która zakłada firmę w Niemczech, musi mieć koniecznie meldunek w tym kraju?

Jeżeli zamierza prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, to tak. Natomiast wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie mają takiego obowiązku. Mogą mieć polski meldunek.

Przy zakładaniu firmy za granicą pojawia się wiele wątpliwości. Do kogo ze strony niemieckiej można się zwrócić, by dowiedzieć się, jak postępować?

Proponujemy na początek kontakt z naszą izbą w Warszawie przy ul. Miodowej 14 lub w biurach we Wrocławiu i Gliwicach.

Pomagamy przy zakładaniu spółki lub rejestracji działalności w Niemczech, a także w przygotowaniu rozmowy z GTAI (Germany Trade & Invest), państwową instytucją, która bezpłatnie doradza na temat finansowania i pozyskania dotacji oraz proponuje optymalne miejsca na prowadzenie przedsięwzięć biznesowych.

 

Więcej w poradniku » Praca w Niemczech po 1 maja 2011:

 

Czytaj też:

 

Zobacz serwis

»

Prawo dla Ciebie

»

Polak za granicą

»

Praca za granicą

»

Niemcy

 

Zobacz też poradnik Praca w Niemczech

(pdf; 751KB) przygotowany przez ambasadę RP w Berlinie