Taką zmianę w przepisach kodeksu pracy przygotowali i skierowali do Sejmu senatorowie.

Przyczyną nowelizacji art. 50 § 5 k.p. jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że rozwiązanie pozbawiające chronionego związkowca możliwości powrotu do firmy po niezgodnym z prawem zwolnieniu narusza konstytucję. Zdaniem TK przyznanie zwolnionym związkowcom zatrudnionym na czas określony jedynie prawa do odszkodowania pozbawia ich realnej możliwości prowadzenia działalności związkowej. Działacz zatrudniony na umowę na czas określony w razie zwolnienia może wybrać sobie, czy będzie dochodził odszkodowania czy przywrócenia do pracy.

W ocenie Trybunału nie ma przesłanek, które uzasadniałyby różnicowanie ochrony ze względu na podstawę nawiązania stosunku pracy.

Projekt dostosowuje przepisy do wskazań zawartych w wyroku Trybunału. Niemniej w dalszym ciągu z roszczeniem o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne nie będą mogli występować wszyscy pracownicy objęci na podstawie innych ustaw szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy.

W projekcie nie ma przepisów przejściowych, nie będzie jednak przeszkód, aby w sytuacjach, w których nie zostało jeszcze zasądzone odszkodowanie, zwolnieni działacze dokonali modyfikacji powództwa, wnosząc o przywrócenie do pracy.

Etap legislacyjny:

- przed pierwszym czytaniem

Więcej o ochronie stosunku pracy działaczy związkowych w serwisie:

Ochrona przed zwolnieniem » Związkowcy i członkowie rady pracowników